Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Trener / Szkoleniowiec - gospodarka odpadami ATMOTERM S.A.
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny firmy Centrum Elektroniki Stosowanej CES

Prezentacja przyczyn wzrostu opłat za odpady komunalne - argumenty do prowadzenia dialogu z mieszkańcami

a+a-    Powrót       13 lutego 2020       Odpady   

Dlaczego mieszkańcy muszą płacić coraz więcej za odpady, jak wygląda w Polsce system gospodarowania odpadami - Związek Gmin Wiejskich RP (ZWG RP) chce wspomóc stowarzyszone w nim samorządy w tłumaczeniu mieszkańcom, skąd biorą się podwyżki. Organizacja przygotowała argumenty do dialogu w formie infografiki.

Czytaj też: Dlaczego i o ile wzrosną opłaty za odbiór odpadów?

Można w nich przeczytać m.in., że opłata za odpady rośnie przez "skokowy wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej", wzrost kosztów pracy, cen energii, trudności ze zbytem surowców wtórnych i szereg innych jeszcze czynników, które są niezależne od samorządu.

- W ostatnich miesiącach, jednym z bardziej angażujących nas problemów jest tematyka odpadowa. Nowe regulacje prawne, brak jasnych interpretacji, konieczność tworzenia nowych regulaminów, nowe, narzucone przez ustawodawcę obowiązki - bardzo angażują wójtów, burmistrzów i całe urzędy. Najbardziej dotkliwymi skutkami nowych regulacji są lawinowo wzrastające koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, a tym samym coraz to wyższe opłaty wnoszone przez naszych mieszkańców - tłumaczy ZGW RP potrzebę opublikowania materiałów informacyjnych.

Do wykorzystania w kanałach informacyjnych urzędów gmin zrzeszonych w Związku

Infografiki ilustrujące tę tematykę są do wykorzystania przez gminy członkowskie ZGW RP. Organizacja zachęca do zamieszczenia ich np. w kanałach informacyjnych urzędów. - Wspólne stanowisko, dodatkowo „firmowane" przez ZGW RP, powinno być pomocne w komunikacji z Państwa lokalną społecznością - przekonuje Związek.

Grafiki można pobrać tutaj.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

WIOŚ wykrył nieprawidłowości w firmach odbierających odpady z warszawskiej "Czajki" (13 lutego 2020)Wieluń daje przykład innym gminom jak tworzyć gospodarkę o obiegu zamkniętym (07 lutego 2020)Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – wolny rynek, ale w przemyślanych ryzach prawnych (03 lutego 2020)Liczenie odpadów. RIO: częstotliwość odbioru wpływa na wysokości opłaty śmieciowej (31 stycznia 2020)Wałbrzych pierwszym miastem bez plastiku (31 stycznia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony