Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. logistyki Eneris Surowce S.A.
Kompleksowa linia technologiczna do recyklingu odpadów Pronar

Prezentacja przyczyn wzrostu opłat za odpady komunalne - argumenty do prowadzenia dialogu z mieszkańcami

a+a-    Powrót       13 lutego 2020       Odpady   

Dlaczego mieszkańcy muszą płacić coraz więcej za odpady, jak wygląda w Polsce system gospodarowania odpadami - Związek Gmin Wiejskich RP (ZWG RP) chce wspomóc stowarzyszone w nim samorządy w tłumaczeniu mieszkańcom, skąd biorą się podwyżki. Organizacja przygotowała argumenty do dialogu w formie infografiki.

Czytaj też: Dlaczego i o ile wzrosną opłaty za odbiór odpadów?

Można w nich przeczytać m.in., że opłata za odpady rośnie przez "skokowy wzrost tzw. opłaty marszałkowskiej", wzrost kosztów pracy, cen energii, trudności ze zbytem surowców wtórnych i szereg innych jeszcze czynników, które są niezależne od samorządu.

- W ostatnich miesiącach, jednym z bardziej angażujących nas problemów jest tematyka odpadowa. Nowe regulacje prawne, brak jasnych interpretacji, konieczność tworzenia nowych regulaminów, nowe, narzucone przez ustawodawcę obowiązki - bardzo angażują wójtów, burmistrzów i całe urzędy. Najbardziej dotkliwymi skutkami nowych regulacji są lawinowo wzrastające koszty gospodarowania odpadami komunalnymi, a tym samym coraz to wyższe opłaty wnoszone przez naszych mieszkańców - tłumaczy ZGW RP potrzebę opublikowania materiałów informacyjnych.

Do wykorzystania w kanałach informacyjnych urzędów gmin zrzeszonych w Związku

Infografiki ilustrujące tę tematykę są do wykorzystania przez gminy członkowskie ZGW RP. Organizacja zachęca do zamieszczenia ich np. w kanałach informacyjnych urzędów. - Wspólne stanowisko, dodatkowo „firmowane" przez ZGW RP, powinno być pomocne w komunikacji z Państwa lokalną społecznością - przekonuje Związek.

Grafiki można pobrać tutaj.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

WSA: dodatkowe kryteria różnicowania ustalonej już metody obliczania opłaty śmieciowej niezgodne z prawem (18 września 2020)Mandat za brak deklaracji odpadowej? Tak, teraz może wlepić go straż miejska (08 września 2020)Rzecznik MŚP interweniuje w sprawie opłat za odbiór odpadów komunalnych dla firm w stolicy (07 września 2020)Minister Klimatu wydał objaśnienia prawne w sprawie obowiązku zbierania odbieranych odpadów komunalnych (20 sierpnia 2020)#CzytstośćPLUS, czyli propozycje zmian w przepisach dot. gospodarki odpadami (19 sierpnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony