Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. regulacji rynku paliw ciekłych Urząd Regulacji Energetyki

Złożono projekt uchwały zakazującej spalania wegla na opolszczyźnie

a+a-    Powrót       11 marca 2019       Energia   

Członkowie Fundacji dla Czystego Powietrza złożyli u marszałka województwa opolskiego projekt uchwały, zgodnie z którą od września 2020 roku na terenie Opola i Nysy obowiązywałby zakaz używania węgla jako paliwa w przydomowych piecach.

Jak powiedział PAP prezes Fundacji dla Czystego Powietrza Jarosław Pilc, powodem złożenia wniosku do marszałka jest ciągle pogarszająca się jakość powietrza w tych dwóch miastach województwa. - Od trzech lat obserwujemy wzrost ilości dni w roku z przekroczonymi stanami pyłów PM10. W 2016 roku takich dni było 50, rok później już 53, a w 2018 aż 61. Widzimy, że dotychczasowe działania są niewystarczające - uważa Pilc.

"Wstrzymać dotacje do wymiany pieców"

Ekolodzy postulują, by od jesieni 2020 roku na terenie Opola i Nysy w charakterze paliw w przydomowych kotłach można było używać jedynie gazów i olejów napędowych. Dlatego też chcą, by wstrzymać wszelkie dotacje do wymiany starych pieców węglowych na nowe, opalane tym samym paliwem. Autorzy wnioskują, żeby wszystkie subwencje kierować na rozbudowę ogrzewania sieciowego, wymianę źródeł ciepła na gazowe lub korzystające z odnawialnej energii.

Zakaz spalania węgla w Krakowie przykładem

Jako przykład dobrych praktyk w kierunku ochrony powietrza działacze Fundacji przywołują prawo lokalne Krakowa. - Uchwała, jaką proponujemy dla Opola i Nysy, od września tego roku wejdzie w życie w Krakowie. Problemy z powietrzem u nas i w stolicy Małopolski są podobne. Można użyć porównania, że różnica jest taka, że oni spadają z dziesiątego, a my z siódmego piętra. Jest co prawda różnica trzech pięter, ale efekt upadku będzie podobny - podkreślił Pilc.

Od 1 września w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Będzie on dotyczył nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków i ciężkich, stacjonarnych grillów. Mieszkańcy nadal będą mogli używać sezonowych grillów, rusztów i rożen rozkładanych okazjonalnie, ponieważ w rozumieniu przepisów nie są one instalacją i nie podlegają przepisom uchwały antysmogowej dla Krakowa przyjętej przez sejmik województwa małopolskiego. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Polityka klimatyczna to nie idée fixe, ale konkret finansowy i gospodarczy (20 marca 2019)Woźny: nie poradzimy sobie ze smogiem bez inwentaryzacji źródeł niskiej emisji (20 marca 2019)Dzieci nie ryby i swój głos mają (18 marca 2019)Łamanie zakazu handlu „kopciuchami” można zgłaszać mailowo (12 marca 2019)KE zaakceptowała 6 z 19 polskich projektów zgłoszonych do inicjatywy Coal Regions in Transition (11 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony