Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Systemy kogeneracyjne na biogaz i gaz ziemny Centrum Elektroniki Stosowanej CES
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! SUEZ

Krakowscy radni chcą zmiany rozporządzenia ws. segregowania odpadów

a+a-    Powrót       26 lutego 2020       Odpady   

Krakowscy radni skierowali do Ministra Klimatu rezolucję wzywającą do zmiany rozporządzenia w sprawie segregowania odpadów tak, by gminy, które posiadają nowoczesny system gospodarowania, mogły same ustalać zasady zbiórki i segregowania odpadów.

Jak poinformował Rafał Komarewicz, szef Klubu Przyjazny Kraków i wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, zmiany w prawie krajowym mogą spowodować, że nie będzie potrzeby drastycznego zwiększania opłat za wywóz odpadów. W rezolucji radni apelują do Ministra Klimatu o zmianę rozporządzenia „w sposób pozwalający gminom posiadającym zaawansowany technologicznie system gospodarowania odpadami komunalnymi, a w szczególności dysponującym instalacjami do sortowania odpadów komunalnych, na samodzielne ustalanie zasad selektywnej zbiórki odpadów, pod warunkiem spełnienia unijnych celów w zakresie uzyskania wysokiej jakości recyklingu”.

Co na to dyrektywy UE?

Według Klubu Przyjazny Kraków możliwość taką daje unijna dyrektywa. - Rozporządzenie ministra wymusza na każdej gminie, bez względu na jej uwarunkowania czy stopień zaawansowania systemu gospodarowania odpadami, stosowanie pięciopojemnikowego systemu selektywnej zbiórki śmieci. Unia nie wymaga pięciu kubłów, ale jedynie pięć frakcji, to istotna różnica - argumentuje radny Jacek Bednarz.

W przypadku Gminy Miejskiej Kraków możliwe byłoby uzyskanie wymaganych poziomów recyklingu przy wykorzystaniu systemu zbiórki z podziałem na trzy frakcje odpadów: suchą (tworzywa sztuczne, metal, papier i opakowania wielomateriałowe), szkło oraz bioodpady kuchenne. Ten sposób - według radnych - nie generowałby tak wysokich kosztów funkcjonowania systemu, a jednocześnie zapewniłby osiągnięcie celów przewidzianych w unijnej dyrektywie.

Czytaj: Jakość zbieranego papieru pozostawia wiele do życzenia

Kraków w tym tygodniu zakończy konsultacje z mieszkańcami w sprawie obliczania opłat za wywóz odpadów komunalnych. Magistrat zaproponował cztery metody; wszystkie przewidują podwyżki stawek.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Aby wcielić w życie ideę bottle-to-bottle trzeba więcej i dobrej jakości surowca. Masz na to wpływ! (03 lipca 2020)NFOŚiGW przyznał prawie 170 mln zł na siedem inwestycji w nowoczesną gospodarkę odpadami (22 czerwca 2020)Tomaszów Mazowiecki: Powstanie punkt selektywnej zbiórki odpadów ze ścieżką edukacyjną (22 czerwca 2020)Poselski projekt z obowiązkowym oznaczaniem frakcji odpadowej na opakowaniach (01 czerwca 2020)W 2021 r. powstaną w Gdańsku dwa nowe PSZOK-i (21 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony