Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praca w fundacji Fundacja Aeris Futuro
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City firmy Arcadis

Zmiany klimatu od kuchni, czyli żywienie przyjazne dla klimatu

a+a-    Powrót       06 czerwca 2019       Powietrze i klimat       Artykuł promocyjny   

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji pn. „Zmiany klimatu od kuchni”, która odbędzie się w 13 czerwca 2019 r. w Krakowie, przy ul. Sławkowskiej 17 (budynek Polskiej Akademii Umiejętności). Konferencja jest adresowana do przedstawicieli szkół, samorządów lokalnych i organizacji pozarządowych związanych z żywieniem oraz wszystkich zainteresowanych wpływem żywienia na środowisko i zdrowie. Szczególnie zapraszamy osoby zajmujące się zagadnieniami żywienia w placówkach edukacyjnych.

Wydarzenie ma na celu podsumowanie wniosków z realizacji projektu CLIKIS oraz promocję szeroko rozumianego zrównoważonego żywienia – szczególnie w kontekście wpływu na klimat. Szczególną uwagę zwrócimy na zagadnienia związane z wpływem procesów produkcji i przetwarzania żywności na środowisko i zdrowie ludzi oraz zmianą nawyków żywieniowych. Jednym z poruszanych zagadnień będzie również efektywność energetyczna kuchni w szkołach.

Uczestnicy seminarium będą mogli dowiedzieć się między innymi o: wpływie żywności na klimat, doświadczeniach polskich i niemieckich szkół w zakresie proekologicznego żywienia, kampaniach edukacyjnych realizowanych w szkołach i edukacji żywieniowej dzieci, marnotrawieniu jedzenia w placówkach szkolnych oraz efektywności energetycznej sprzętów kuchennych. W konferencji wezmą udział przedstawiciele szkół uczestniczących w projekcie. Wśród prelegentów znajda się m.in. przedstawiciele Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, Urzędu Miasta Krakowa, ProVeg Polska oraz organizacji pozarządowych związanych z żywieniem.

Wydarzenie  będzie nie tylko okazją do wysłuchania inspirujących prezentacji, ale i wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat aspektów zdrowotnych, środowiskowych i ekonomicznych żywienia w szkołach.

Projekt „CLIKIS - przyjazne dla klimatu kuchnie szkolne” miał na celu wprowadzenie zmian w postrzeganiu ekologicznych zachowań - pomoc kuchniom szkolnym w oszczędzaniu energii, komponowaniu zdrowych, smacznych i ekologicznych posiłków oraz zmniejszeniu ilości odpadów żywieniowych. W ramach projektu kuchnie pilotażowe wzięły udział w audytach, warsztatach tematycznych, miały okazję wymienić się doświadczeniami oraz wspólnie stworzyć listę przyjaznych dla środowiska przepisów. Doświadczenia i wnioski z realizacji projektu zostaną zaprezentowane w czasie konferencji.

Udział w seminarium jest bezpłatny.

Rejestracja i aktualny program dostępne poprzez stronę: http://www.pnec.org.pl/

Źródło: Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités”

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Czy mikroplastik w wodzie pitnej szkodzi zdrowiu? WHO odpowiada (22 sierpnia 2019)Prezydent podpisał ustawę o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności (21 sierpnia 2019)Projekty znaków graficznych dla produktów bez GMO w konsultacjach (13 sierpnia 2019)Jakiej żywności marnujemy najwięcej? (08 sierpnia 2019)Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności do podpisu prezydenta (05 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony