Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Wskutek zmian klimatu poszerza się pas tropików

a+a-    Powrót       26 sierpnia 2020       Powietrze i klimat   

Zmiany klimatyczne sprawiają, że poszerza się pas strefy zwrotnikowej. Dużą rolę odgrywają w tym wody oceaniczne – piszą naukowcy(1) na łamach „Journal of Geophysical Research”.

Pas strefy tropikalnej (zwrotnikowej), który otacza kulę ziemską, poszerza się w kierunku biegunów. Zaczyna obecnie sięgać obszaru śródziemnomorskiego, południowej Australii i południowej Kalifornii. Proces ten spowodowany jest globalnym ociepleniem.

Czytaj też: Padł kolejny rekord temperatury

Okazuje się, że ta ekspansja, wiążąca się z wysuszaniem objętych nią lądów, szybciej przebiega w kierunku bieguna południowego. Naukowcy zastanawiali się, co może być tego przyczyną. Najnowsze badania wiążą ten proces z oceanami, których więcej jest na półkuli południowej. Z badań wynika, że mechanizm polega na nagrzewaniu się wody oceanicznej, która z kolei oddaje ciepło do atmosfery. A zatem to nie atmosfera nagrzewa się bezpośrednio – uważają badacze z międzynarodowego zespołu.

Ekspansja strefy tropikalnej niesie poważne skutki ekonomiczne i społeczne. Zmienia się układ burzowy, wzrasta zagrożenie pożarami lasów i suszą. Widać to szczególnie w regionach, które już wcześniej cierpiały na niedobór wody, takich jak Kalifornia i Australia.

Zdaniem naukowców ocieplanie się wody oceanicznej nie jest kwestią naturalnych, cyklicznych procesów, ale wynikiem globalnego ocieplania się klimatu.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Przypisy

1/ Więcej na:
https://news.agu.org/press-release/the-tropics-are-expanding-and-climate-change-is-the-primary-culprit/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowelizacja ustawy o odpadach. Krajowa Administracja Skarbowa sprawdzi BDO (25 września 2020)Chiny zadeklarowały neutralność klimatyczną do 2060 r. i umocniły swoją pozycję w wyścigu mocarstw (23 września 2020)Konferencja Eco-Miasto, czyli słów kilka o transformacji miast (23 września 2020)Badania: Lodowiec Thwaites topnieje coraz szybciej, odpowiadając za 4 proc. globalnego wzrostu poziomu morza (14 września 2020)Kolejny konieczny etap dla PEP2040 to transparentne konsultacje (09 września 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony