Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

Trwają badania nad rozwojem oczyszczających powietrze materiałów budowlanych

   Powrót       12 lutego 2021       Budownictwo   

Badania nad rozwojem fotoaktywnych materiałów budowlanych, które pozwolą na oczyszczanie powietrza ze szkodliwych substancji, prowadzi dr hab. inż. Magdalena Janus z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Metoda oczyszczania powietrza za pomocą materiałów budowlanych ma być dzięki temu bardziej wydajna. - Staram się stworzyć fotoaktywne materiały budowlane tak, aby można je było zastosować do oczyszczania powietrza. Fotokatalizator, który zostanie wprowadzony np. do cementu, aktywuje się pod wpływem światła, a na powierzchni powstają rodniki hydroksylowe (jedne z najsilniejszych znanych utleniaczy), które są w stanie rozłożyć związki organiczne do dwutlenku węgla i wody – powiedziała PAP dr hab. inż. Magdalena Janus prof. ZUT.

Czytaj też: Beton, który redukuje zanieczyszczenia

Wyjaśniła, że fotokatalizator, który bada, to dwutlenek tytanu – półprzewodnik, który na dużą skalę produkowany jest w Zakładach Chemicznych Police jako tzw. biel tytanowa, biały pigment wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu: jako dodatek do farb, papieru czy kosmetyków.

Fotoaktywność (aktywność inicjowaną przez światło) nadaje mu odpowiednia modyfikacja azotem (fotokatalizator ten produkowany jest przez prof. Antoniego W. Morawskiego). Jak wskazała prof. Janus, powoduje ona, że dwutlenek tytanu aktywuje się pod wpływem promieniowania widzialnego (zwykle fotokatalizatory aktywują się pod działaniem promieniowania ultrafioletowego). Wskazała, że farby i tynki zawierające specjalne substancje aktywne, są już stosowane. W jej badaniach fotokatalizator wprowadzany jest w masę samego materiału budowlanego, np. cementu. - W niektórych przypadkach powoduje nawet wzrost wytrzymałości materiałów – zaznaczyła prof. Janus.

Fotoaktywny cement może być stosowany np. jako dodatek do ściernej warstwy kostki brukowej. Może być używany również do produkcji elementów betonowych, których powierzchnia nie będzie w przyszłości pokrywana dodatkowymi materiałami.(PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

KPRM zaprasza polskie firmy do Europejskiej Koalicji na Rzecz Ekologicznej Cyfryzacji (03 marca 2021)Efektywność energetyczna na poważnie - primo, implementacja dyrektywy unijnej (22 lutego 2021)Budownictwo kołem zamachowym zielonej transformacji? Jest strategia (19 lutego 2021)Nowy europejski Bauhaus: Komisja rozpoczyna fazę projektową (19 stycznia 2021)Rusza cykl szkoleń z certyfikacji Zielony Dom (11 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony