Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz ds. gospodarki wodno-ściekowej Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Specjalista do spraw nadzoru przyrodniczego RDOŚ w Opolu

Zwierzęta chronione wyrządziły szkody rolne za ponad 390 tys. zł

a+a-    Powrót       23 listopada 2018       Zrównoważony rozwój   

Ponad 390 tys. zł zapłacił Skarb Państwa rolnikom na Podkarpaciu za szkody wyrządzone w tym roku przez bobry, wilki, niedźwiedzie, żubry i rysie. - Było przeszło 370 szkód - powiedział rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Łukasz Lis.

Najdotkliwsze szkody czynią wilki

- Najczęściej wzywani jesteśmy do szkód wyrządzanych przez bobry. Od początku tego roku zanotowano blisko 200 takich przypadków. Są to szkody głównie w uprawach leśnych, owocowych oraz podtopienia - mówił w czwartek PAP rzecznik RDOŚ. Natomiast pod względem wysokości wypłacanych odszkodowań najdotkliwsze szkody czynią wilki. 149 zgłoszonych szkód wyceniono na prawie 200 tys. zł. Koncentrują się one głównie w południowej części woj. podkarpackiego.

- Są to straty w pogłowiu zwierząt gospodarskich, głównie owiec. Ale jest nam zgłaszanych również coraz więcej przypadków zagryzienia czy pożarcia psów. W tym roku było siedem takich zgłoszeń - zauważył Lis. Z kolei niedźwiedzie, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, wyrządziły 22 szkody na 56 tys. zł. - Dotyczą one przede wszystkim strat w rodzinach pszczelich - zaznaczył rzecznik. Natomiast szkody wyrządzane przez bytującą w Bieszczadach górską populację żubra wycenione zostały na prawie osiem tys. zł.

- Najmniej problemów przysparzają rysie. W tym roku była tylko jedna szkoda - zagryziony daniel - wyceniona na 500 zł - wyjaśnił Lis.

Za zniszczenia dokonane przez zwierzęta chronione płaci Skarb Państwa, a za szkody zwierzyny łownej - koła łowieckie. Według szacunków Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, w lasach Podkarpacia żyje m.in. ponad 500 żubrów, 200 niedźwiedzi, 500 wilków i 10 tys. bobrów. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ardanowski: do pszczelarzy trafią środki z funduszu promocji rzepaku i roślin białkowych (17 maja 2019)Satelity i drony pomogą w wykryciu nielegalnych plantacji palmy olejowej (17 maja 2019)Raport: Europa zużywa zbyt dużo zasobów naturalnych (16 maja 2019)Europejski manifest naukowców: utopia czy wizjonerstwo? (15 maja 2019)Ponad 2,7 mln euro na ochronę gadów i płazów (08 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony