Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose

Technologia dezynfekcji wody pitnej i ścieków promieniami UV: przykład Budapesztu

a+a-    Powrót       Reportaż promocyjny       24 lipca 2017   

By dostarczyć mieszkańcom wysokiej jakości wodę pitną, w zakładach uzdatniania powszechnie stosowana jest metoda chlorowania wody. Ponieważ niesie to za sobą wiele zagrożeń sanitarnych, firma LIT proponuje alternatywę: dezynfekcję wody za pomocą promieni UV. Case study z Budapesztu.

Mikroorganizmy chorobotwórcze odporne na chlor

Centralny system wodociągowy, zaopatrujący Budapeszt w wodę pitną, wykorzystuje ujęcie powierzchniowe niezabezpieczone przed przedostawaniem się do niego różnorodnych chorobotwórczych mikroorganizmów, mogących wywołać masowo choroby zakaźne wśród mieszkańców. Mikroorganizmy te, takie jak patogenne bakterie, wirusy i cysty pierwotniaków, posiadają wysoką odporność na działanie tradycyjnego chlorowania.

Promieniowanie UV to fizyczna metoda dezynfekcji, oparta na fotochemicznych reakcjach: nieodwracalnie uszkadza struktury DNA i RNA mikroorganizmów, pozbawiając je możliwości rozmnażania się (tzw. inaktywacja). Warto zaznaczyć, że eliminacja mikroorganizmów nie powoduje – w odróżnieniu od technologii utleniających – powstawania wtórnych toksykantów.

Rezygnacja z chlorowania

Popularność technologii UV w oczyszczalniach ścieków związana jest przede wszystkim z tym, że pozwala ona na rezygnację z chlorowania. Zapobiega to przenikaniu chloru i jego związków do zbiorników wodnych oraz umożliwia usunięcie z terytorium oczyszczalni ścieków „gospodarki chlorem”.

Związki organiczne tego pierwiastka charakteryzują się wysoka toksycznością, a kumulując się na dnie akwenów i w tkankach organizmów wodnych - poprzez łańcuch pokarmowy - przedostają się do organizmu człowieka.

Dzięki wdrożeniu systemu UV firmy LIT, zminimalizowano przedostawanie się do wody pitnej szkodliwych dla człowieka ubocznych produktów chlorowania, a ze składu ścieków oczyszczonych usunięty został chlor resztkowy i toksyczne związki chloropochodne. Zwiększyła się też rola sieci wodociągowej, która stanowi obecnie prawdziwą barierę dla mikrobiologicznych zanieczyszczeń. Wszystko to dało też bardzo satysfakcjonujące rezultaty środowiskowe i sanitarne.

[+]

Ultrafioletowe systemy LIT są serią profesjonalnych urządzeń do dezynfekcji wody pitnej, ścieków, wody w basenach i parkach wodnych, wody przemysłowej, wody w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym, elektronicznym oraz w hodowlach rybnych. [Więcej informacji]

LIT jest istniejącym od 1991 r. globalnym ekspertem w zakresie projektowania i produkcji systemów do dezynfekcji wody promieniowaniem ultrafioletowym; zaliczany jest do trójki światowych liderów w tej dziedzinie. Firma posiada dwa zakłady produkcyjno-badawcze (w Erfurcie i Moskwie), wykorzystujące najnowocześniejszą bazę maszynową. Przedstawicielstwa LIT znajdują się na całym świecie, m.in. w Holandii, Chinach, Polsce, Bułgarii i Turcji.
Własna produkcja pozwala na kontrolowanie całego procesu produkcyjnego, gwarantując wysoką jakość wykonanych urządzeń. Duża sieć biur pozwala szybko reagować na pytania klientów, a własne magazyny zabezpieczają terminowe i niezwłoczne dostawy.
LIT UV Elektro GmbH Mittelweg 1 - 99428 Isseroda/Thuringen - Niemcy
▲  Do góry strony