
Regularny i rzetelny serwis farmy wiatrowej: koszt, który się opłaci

Czego potrzebuje farma wiatrowa do niezawodnej pracy? Jakie elementy zużywają się najszybciej? Jak zminimalizować awaryjność farmy do minimum? Jakie usługi Operation & Maintenance są dostępne na rynku? Odpowiedzi w reportażu.
Czego potrzebuje farma wiatrowa do niezawodnej pracy?
Przede wszystkim regularnego i wykonywanego z dokładnością serwisu, czyli dbałości o utrzymanie w dobrej kondycji wszystkich eksploatowanych elementów farmy wiatrowej:
- turbin wiatrowych,
- stacji GPO (Główny Punkt Odbiorczy), które zbierają energię z turbin w jednym miejscu,
- linii kablowych, które są odpowiedzialne za przesył energii z elektrowni do stacji GPO i dalej do sieci dystrybucyjnych.
Na rynku działają firmy świadczące usługi eksploatacji i zarządzania farmami (ang. operation & maintenance, O&M). Kluczem do sukcesu jest wybór firmy rzetelnej, która zadba o detale. Wysoką niezawodność pracy powierzonych do eksploatacji farm zagwarantować może tylko wykwalifikowany personel i wykorzystanie nowoczesnych przyrządów pomiarowych i diagnostycznych.

Zakres usług O&M dla farm wiatrowych i fotowoltaicznych oferowany przez ONDE:
- stały zdalny monitoring pracy farm wiatrowych i fotowoltaicznych,
- czynności łączeniowe planowane oraz interwencyjne,
- pełna koordynacja prac serwisowych, gwarancyjnych i pogwarancyjnych,
- okresowe oględziny pracujących farm,
- planowane kompletne przeglądy farm wiatrowych i fotowoltaicznych wraz ze stacjami transformatorowymi, systemów kontroli dostępu i CCTV,
- prace eksploatacyjne związane z utrzymaniem ruchu elektrycznego farmy,
- mycie modułów fotowoltaicznych,
- utrzymanie terenów zielonych.
[Więcej informacji]
Które elementy zużywają się najszybciej?
W turbinach najbardziej poddawane zużyciu są łopaty, kluczowe są też połączenia śrubowe.
Ok. 90 proc. turbin jest wyposażone w układy hydrauliczne. Zapobieganie wyciekom bazuje na wychwyceniu ew. przetarć gumowych węży czy nieszczelności przy okuciach.
Dalej należy pamiętać o utrzymaniu w dobrym stanie elementów elektrycznych turbiny, takich jak generator, transformator, rozdzielnica czy kabel średniego napięcia.
W stacji GPO na skutek pogorszenia jakości połączeń elektrycznych wydzielające się ciepło może wywołać awarię. Bezwzględnie należy przeprowadzać kontrolę stanu technicznego transformatorów mocy, aparatów wysokiego i średniego napięcia oraz pozostałych elementów wyposażenia stacji.

Regularny serwis oczywiście generuje koszty. Pozwala jednak dostrzec zużycie poszczególnych urządzeń, co z kolei umożliwia zareagowanie z wyprzedzeniem. Dzięki takiemu podejściu awaryjność pracy farmy wiatrowej lub fotowoltaicznej można zredukować do minimum, natomiast okres życia turbin wydłużyć do maksimum. Aby osiągnąć założony w fazie dewelopmentu czas życia elektrowni, okresowe przeglądy są niezbędnym elementem, decydującym o dalszych losach projektu wiatrowego.
Adam Czuba, Dyrektor Działu Operation & Maintenance w ONDE [Więcej informacji]
ONDE SA – lider branży odnawialnych źródeł energii w Polsce

ONDE tworzy zespół ekspertów, specjalistów i wizjonerów z ponad 14-letnim doświadczeniem. W portfolio firmy znajdują się projekty o mocy 2519MW w wietrze i 192MW w słońcu. Farmy wiatrowe to: Banie (patrz zdjęcie), Parzęczew, Potęgowo, Radzyń Chełmiński, Szymankowo, Wartkowo.
Specjalistyczna wiedza, innowacyjne spojrzenie, wysokie standardy bezpieczeństwa oraz kilkunastoletnie doświadczenie w realizacji projektów dla przemysłu i energetyki, czyni ONDE zaufanym i wiarygodnym partnerem w obszarze OZE.