
Wyłoniono polski start-up, który będzie walczył o 150 tys. euro inwestycji

Do czwartej edycji konkursu organizowanego przez EIT InnoEnergy – największy europejski fundusz w branży cleantech - przystąpiło 299 start-upów z 24 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Polska okazała się być tegorocznym rekordzistą – w naszym kraju zgłosiło się aż 38 zespołów. Zwycięzcą finału konkursu PowerUp! w Warszawie okazał się start-up z obszaru smart building: Indoorway.
Bootcampy, coaching i prezentacje 12 najlepszych start-upów

Gala finałowa w Warszawie, podobnie jak 14 pozostałych finałów krajowych (m.in. na Węgrzech, w Grecji, Turcji, Serbii, Chorwacji, Litwie, Czechach i Estonii), poprzedzona była intensywnymi bootcampami. Uczestnicy, z pomocą doświadczonych mentorów i coachów, mieli okazję zweryfikować modele biznesowe i udoskonalić sztukę prezentacji.
Podczas finału krajowego przed jury oraz inwestorami i przedstawicielami mediów, swoje innowacyjne rozwiązania zaprezentowało 12 najlepszych polskich start-upów pracujących nad rozwiązaniami z obszaru energii, smart cities, mobility i czystych technologii.

Nie ukrywam, że w tegorocznej edycji poziom był bardzo wysoki, a walka o podium bardzo zacięta. Musieliśmy w jury przeprowadzić dyskusje, które były nakierunkowane na to, że start-up, który wygra, powinien mieć jak największe szanse na wejście do biznesu w niedalekiej przyszłości.
Michał Maćkowiak
Dyrektor ds. innowacji Rafako i juror konkursu
Indoorway, czyli inteligentna digitalizacja przestrzeni

Zwycięzcą krajowego finału konkursu PowerUp! jest polski start-up Indoorway. Przedstawione przez Marka Przytułę inteligentne narzędzie do digitalizacji przestrzeni zostało stworzone dla właścicieli nieruchomości - sklepów, biur czy lotnisk, a także dla przemysłu.
Indoorway umożliwia podnoszenie wydajności przestrzeni i zwiększenie zaangażowania pracowników oraz klientów, pozwalając na szczegółową analizę ruchu wewnątrz budynku. Narzędzie, łącząc w sobie wiele technik pomiaru (żyroskop, akcelerometr, magnetometr, beacony), zapewnia nie tylko dokładną nawigację po obiektach i mapowanie przestrzeni, ale również optymalizację linii produkcyjnych i planu magazynu czy poprawę bezpieczeństwa pracowników.

Naszą ideą jest stworzenie najlepszego na świecie rozwiązania do optymalizacji przestrzeni użytkowej. Biorąc udział w konkursie PowerUp! liczymy nie tylko na nowe inwestycje, ale również na kontakty, mogące przyspieszyć rozwój produktu i pozyskanie nowych klientów.
Marek Przytuła, Indoorway
Czyste paliwo z odpadów i technologia oświetlenia szklarniowego

Drugie miejsce w konkursie przyznano Handerek Technologies, reprezentowanej przez Susan Kim-Chomnicką. Firma koncentruje się na opracowaniu technologii, które mogą skutecznie przekształcać odpady w czyste paliwo, a w rezultacie wpływać pozytywnie na środowisko.
Trzecie miejsce zajął Plantalux: Jakub Lachowski przedstawił innowacyjną technologię oświetlenia, wspomagającą wzrost roślin w uprawach szklarniowych.
Zwycięzca warszawskiego finału - Indoorway - weźmie udział w Wielkim Finale konkursu w czeskiej Pradze, gdzie powalczy o 30 tys. euro i 150 tys. euro inwestycji w prestiżowym akceleratorze Highway®. Wydarzenie odbędzie się 19 czerwca 2018 r.

Przy wyborze zwycięzcy finału krajowego kierowaliśmy się możliwością globalnego zastosowania innowacji - widzimy taką perspektywę w przypadku firmy Indoorway. Firmę czeka udział w Wielkim Finale w Pradze. Start-up, który tam zwycięży, może liczyć na wiedzę, finansowanie i sieć kontaktów InnoEnergy.
Działamy w 40 krajach, współpracując z ponad 300 partnerami – największymi koncernami przemysłowymi, wiodącymi ośrodkami badawczymi i akademickimi oraz innowacyjnymi przedsiębiorcami, inwestując co roku ponad 100 mln euro.
Maciej Majchrowicz
Business Development Manager w EIT InnoEnergy
[Więcej informacji]
Naszym głównym celem jest wspieranie innowacji w sektorze energetycznym. Wspomagamy je na każdym stopniu rozwoju – od pomysłu po dostarczenie gotowego produktu odbiorcom. Dzięki naszej sieci partnerów, budujemy połączenia w całej Europie, łącząc ze sobą absolwentów i pracodawców, wynalazców i przemysł, badaczy i przedsiębiorstwa.