Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Przedstawiciela handlowy i doradca technologiczny ds. efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.
Remediacja terenów zanieczyszczonych i oczyszczanie wód gruntowych firmy Menard

100 proc. dotacji na wymianę pieca

a+a-    Powrót       13 lipca 2018       Budownictwo   

Warszawiacy mają szansę, aby otrzymać 100 proc. ekodotacji na wymianę pieca przed sezonem grzewczym. Dodatkowy nabór wniosków o dofinansowanie trwa do końca lipca. Z początkiem września rusza kolejna tura przyznawania pieniędzy na 2019 rok.

Aby otrzymać pieniądze na wymianę tzw. kopciuchów, czyli starych pieców węglowych wystarczy złożyć wniosek do Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy. Nasi pracownicy chętnie pomagają w przygotowaniu wniosku – podkreśla Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. - Dodatkowo likwidujemy ostatnią z barier. Chcemy by jak największa grupa mieszkańców mogła przyspieszyć decyzję o wymianie przestarzałej instalacji na ogrzewanie gazowe czy podłączenie do sieci ciepłowniczej. „Zielone wsparcie” może pokryć do 100% kosztów modernizacji kotłowni - dodał.

Dotychczas warszawiacy przy zmianie sposobu ogrzewania mogli korzystać z finansowego wsparcia i otrzymać do 20 tyś. złotych. Ekodotacje na wymianę instalacji grzewczej pokrywają nawet 75 proc. wartości inwestycji. Teraz pulę dofinansowania uzupełnia „Zielone wsparcie do 100 proc.”. Wsparcie udzielane jest na podstawie kryteriów dochodowych. Jego wysokość zależna jest liczby osób w gospodarstwie domowym, a także ewentualnej niepełnosprawności domowników. Wysokość pomocy może wynieść od 50 do nawet 100 proc. wkładu własnego w inwestycję. Wnioski o wsparcie należy składać w ośrodkach pomocy społecznej.

Dodatkowy nabór potrwa do 31 lipca

W budżecie Warszawy wciąż są pieniądze przeznaczone na ekodotacje. Właśnie dlatego stolica ogłosiła dodatkowy nabór, który potrwa do 31 lipca. Następna tura składania wniosków rozpocznie się 1 września 2018 r. Z zatwierdzonego po tym terminie finansowego wsparcia będzie można skorzystać w przyszłym roku.

- W trosce o nasze zdrowie i środowisko zachęcamy warszawiaków do likwidacji nieekologicznych instalacji cieplnych już teraz. Warto pamiętać, że przyjęta „uchwała antysmogowa” nakłada obowiązek wymiany „kopciuchów” i daje na te inwestycje naprawdę niewiele czasu - przypomina Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Edukacja mieszkańców

Dodatkowy nabór na wniosków poprzedzony został działaniami edukacyjnymi. Skierowane są one do mieszkańców posiadających stare paleniska węglowe i właścicieli nieruchomości niepodłączonych do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wiedzę o zagrożeniu smogiem oraz programie finansowanego wsparcia przekazują ekoedukatorzy. Ich zadaniem jest odwiedzenie ponad pięciu tysięcy domów jednorodzinnych, które według inwentaryzacji przygotowanej przez stolicę, nie są podłączone ani do sieci gazowej, ani cieplnej.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

II Kongres Czystego Powietrza już za tydzień (20 lutego 2019)Normy CO2 dla ciężarówek ustalone (20 lutego 2019)Polacy wyróżnieni za projekt budynku, który mógłby oczyszczać powietrze (20 lutego 2019)Do 22 lutego konsultacje Krajowego programu ograniczania zanieczyszczenia powietrza (18 lutego 2019)W Krakowie powstanie Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej (15 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony