Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Kompleksowe usługi rozpoznania stopnia zanieczyszczenia terenu dla starostów, właścicieli i nabywców nieruchomości firmy Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

25 tys. zł grzywny za niewłaściwe postępowanie ze skażoną glebą

a+a-    Powrót       22 stycznia 2019       Ryzyko   

Na karę 25 tys. zł grzywny Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał w poniedziałek byłego wicewojewodę pomorskiego Krzysztofa Pusza, oskarżonego ws. nieodpowiedniego gromadzenia niebezpiecznych odpadów.

Proces Pusza (zgodził się na podanie nazwiska - PAP) i dwóch pozostałych oskarżonych trwał od kwietnia 2015 r.

Sprawa ma związek z 22 tys. ton skażonej m.in. pestycydami ziemi, którą w 2011 r. sprowadziła z Ukrainy gdańska firma Port Service. Firma ta ma uprawnienia do utylizacji niebezpiecznych odpadów i podjęła się spalenia skażonej gleby.

Jednak - według prokuratury - zanim wykonała to zadanie, w swojej siedzibie w Gdańsku składowała odpady w niewłaściwy, zagrażający środowisku, sposób. Z kolei, po utylizacji ziemi szefostwo firmy przekazało popioły innej spółce, która w nieodpowiedni sposób zmagazynowała odpady w żwirowni w Ełganowie.

Aktem oskarżenia objęto trzy osoby: byłego szefa firmy Port Service 67-letniego Krzysztofa Pusza (zgodził się na podanie nazwiska - PAP) oraz Piotra i Patryka G. - właścicieli firmy zajmującej się zagospodarowywaniem odpadów i wykorzystującej w tym celu m.in. żwirownię w podgdańskim Ełganowie.

W momencie rozpoczęcia śledztwa Pusz przekonywał, że odpady nie stanowią zagrożenia dla środowiska i zdrowia ludzi. Kilka miesięcy później właściciele Port Service odwołali go z funkcji prezesa.

Krzysztof Pusz był aktywnym działaczem "Solidarności" w latach 80 ub. wieku. W latach 1986-1989 pełnił funkcję sekretarza w biurze przewodniczącego związku Lecha Wałęsy. Od grudnia 1990 do października 1991 był szefem gabinetu prezydenta Wałęsy. W latach 1999-2001 z ramienia Unii Wolności - najpierw wicewojewoda gdański, a następnie pomorski. Lider pomorskiej UW (2001-2005), a następnie szef regionalnych struktur Partii Demokratycznej. W 2006 r. był kandydatem koalicji Lewica i Demokraci w wyborach na prezydenta Gdańska. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Areszty ws. porzucania niebezpiecznych odpadów w kilku województwach (03 kwietnia 2019)Odpady zwierzęce z Holandii nielegalnie „utylizowane” w Małopolsce (29 marca 2019)Związek Gmin Wiejskich RP postuluje, by zmienić zasady przyznawania dotacji na usuwanie azbestu (28 marca 2019)Woda w Ostrowi Mazowieckiej zagrożona skażeniem (27 lutego 2019)Czeski dziennik o przywozie niebezpiecznych odpadów z Polski (14 lutego 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony