
Dofinansowanie 171 nowych projektów w unijnym Programie LIFE zatwierdziła we wtorek Komisja Europejska. Wartość dofinansowania to 396 mln euro, a łącznie zmobilizowane środki przekroczą 722 mln euro. Stanowi to wzrost o 28,5% r/r, a wynika z wprowadzonego wymogu współfinansowania. Jak informuje KE, wybrane inicjatywy pokrywają niemal wszystkie kraje UE. Wsparcie objęło następujące obszary:
- przyroda i bioróżnorodność (140 mln euro wsparcia UE; 29 projektów),
- gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia (94 mln euro; 36 projektów w temacie „zużycia wody, odpadów elektrycznych, chemikaliów, zanieczyszczenia powietrza i zanieczyszczenia hałasem” oraz 5 projektów w obszarze zarządzania środowiskiem),
- łagodzenie i adaptacja do zmiany klimatu (65 mln euro; 34 projekty) oraz
- transformacja w kierunku „czystej energii” (97 mln euro; 67 projektów).
Co konkretnie zostanie sfinansowane?
Wśród wyliczonych przykładów pojawił się m.in. obejmujący 13 krajów projekt w zakresie przyłowów na północnym Atlantyku, Morzu Bałtyckim i Morzu Śródziemnym. Prowadząca go Holandia ma ambicje wyeliminować przyłowy w zaangażowanych regionach, „zgodnie z unijną strategią na rzecz bioróżnorodności 2030”.
Czytaj też: Czy UE odbuduje dziką przyrodę? Batalia o Nature Restoration Law
Z kolei Bułgaria otrzymała dofinansowanie na promowanie przejścia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w nietypowy sposób. Jak czytamy w komunikacie KE, środki mają pozwolić zaangażować władze lokalne, przedsiębiorstwa i obywateli oraz pokazać, jak deponowanie odpadów na składowiskach można zastąpić nowymi systemami zbiórki i recyklingu odpadów „od drzwi do drzwi”.
Z projektów energetycznych, ciekawa jest inicjatywa uwzględniająca kurczące się zasoby przestrzenne. Ma pozwolić wykazać techniczną i ekonomiczną wykonalność opłacalnych systemów fotowoltaicznych m.in. w technologii bifacial, zawieszonych nad niewykorzystanymi terenami (jak baseny, kanały i zbiorniki wodne).
Szeroki zasięg, na siedem krajów, będzie miał projekt wspierający przejście na czystą energię w łańcuchu wartości HORECA (hotel, restauracja, catering). Przeszkolonych w tym obszarze zostanie ponad 500 pracowników, a liczba zaangażowanych stron z branży zakwaterowania i gastronomii wyniesie ok. 10 tys.
O Programie LIFE
Program LIFE działa od 31 lat, miał wkład w finansowanie 6 tys. projektów w obszarze środowiska i klimatu. Jak wskazuje KE, 171 beneficjentów w obecnym naborze wyłoniono ze 751 złożonych wniosków. Z informacji wynika również, że środki na ten Program w latach 2021-2027 wzrosły o niemal 60% i sięgają 5,43 mld euro.

Redaktor naczelna, sozolog