Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor ds. analiz i monitorowania zagrożeń Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Młodszy kierownik ds. BHP i ochrony środowiska Unilever

43 polskie uczelnie kształcą w systemie dualnym

a+a-    Powrót       06 marca 2019       Rynek pracy   

Już 43 polskie uczelnie kształcą w systemie dualnym, łączącym przygotowanie teoretyczne z praktyczną nauką zawodu. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na pierwszą edycję konkursu „Studia dualne” przeznaczyło ponad 120 mln zł. Poinformowano o tym podczas poniedziałkowej Konferencji Edukacja Dualna – "EDUAL. Studia dualne odpowiedzią na potrzeby przemysłu 4.0", zorganizowanej przez Politechnikę Śląską w Gliwicach i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

O kształceniu dualnym w szkołach zawodowych pisaliśmy tutaj.

123 mln zł od NCBR

Obecny na konferencji wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślił, że jego resort przywiązuje ogromną wagę do kształcenia dualnego. Dodał, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wobec dużego zainteresowania przeznaczyło na konkurs "Studia dualne" 123 mln zł, choć pierwotnie planowano tylko 100 mln zł. "Celem tego programu jest upowszechnienie studiów dualnych" – podkreślił Jarosław Gowin.

- Chcemy, by powstał realny most potrzeb między gospodarką a uczelniami, żeby jedno i drugie środowisko nie okopywało się na przeciwnych brzegach rzeki, ale by przerzucały mosty w zakresie realnych prac badawczo-rozwojowych – powiedział wicedyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prof. Aleksander Nawrat.

Konkurs "Studia dualne" to kolejna inicjatywa NCBR-u, służąca podniesieniu kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym. Jego celem jest dostosowanie programów nauczania do oczekiwań przyszłych pracowników i ich potencjalnych pracodawców. Receptą na sukces ma być efektywne łączenie nauki z pracą, możliwe dzięki realizacji programów kształcenia przemiennego, które zakładają jednoczesny udział studentów w zajęciach dydaktycznych na uczelni i zatrudnienie ich w firmie.

Absolwent przygotowany do wprowadzania i wykorzystywania zaawansowanych technologii

Politechnika Śląska była pionierem dualnego kształcenia studentów, obecnie oferuje już 5 kierunków studiów dualnych. Przyszli inżynierowie spędzają nawet pół roku na stażach realizowanych z partnerskimi firmami oraz pół roku na uczelni, realizując pełen program kształcenia. Dzięki temu po zakończeniu studiów absolwenci, oprócz teorii, mają także wiedzę praktyczną i doświadczenie w pracy.

- Głównym celem edukacji dualnej jest wykształcenie absolwenta przygotowanego do wprowadzania i wykorzystywania zaawansowanych technologii, a także rozwijanie kompetencji niezbędnych do adaptacji w intensywnie rozwijającym się technologicznie środowisku pracy – podkreślił rektor Politechniki Śląskiej Arkadiusz Mężyk. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Politechnika Wrocławska dzięki współpracy z Volvo realizować będzie doktoraty wdrożeniowe (11 lipca 2019)Geotechnologie, Hydrotechnika, Transport Wodny - nowy kierunek studiów w Poznaniu (18 czerwca 2019)Marcin Ociepa Sekretarzem Stanu w MPiT (05 czerwca 2019)Umiejętności miękkie i znajomość prawa przed certyfikatami (31 maja 2019)Od 10 czerwca rekrutacja na nowy kierunek - inżynieria czystego powietrza (29 maja 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony