Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
03.03.2021 03 marca 2021

Akcja „365 reklamówek śmieci” nabiera tempa

   Powrót       25 marca 2015       Zrównoważony rozwój   

Akcja fundacji Arka pod nazwą „365 reklamówek śmieci” nabiera tempa - zebrano już 231 reklamówek. Fundacja postawiła sobie za cel zebranie w ciągu roku 365 reklamówek z odpadami porzuconymi w lasach, parkach, nad jeziorami i w górach. W ten sposób chce zachęcić społeczeństwo do zmiany myślenia, zainicjować dyskusję na temat odpadów opakowaniowych i propagować ideę recyklingu.

Przy okazji akcji fundacja przypomina na swojej stronie internetowej, że jednorazowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza do obiegu prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 mln ton odpadów. Tymczasem taka torba jest używana średnio tylko przez 25 minut, a następnie wyrzucana.

Wojciech Owczarz, prezes fundacji, zachęca wszystkich do przyłączenia się do akcji, czyli pozbierania śmieci i zapisania swojego działania w specjalnym liczniku akcji(1). Jak zaznaczył na antenie Polskiego Radia, akcja się rozkręca i jest już odzew ze strony samorządów.

Akcję zainaugurowano w połowie marca w Warszawie, a następnie w Katowicach, gdzie odbyły się z tej okazji uliczne happeningi. Kolejne, podobne wydarzenia zostaną zorganizowane m.in. w Bielsku-Białej, Opolu, Wrocławiu, Łodzi, Kielcach, Poznaniu, Koszalinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Olsztynie, Lublinie, Rzeszowie, Tarnowie i Krakowie. Do inicjatywy przyłączyli się także spontanicznie mieszkańcy wsi Górsk w powiecie toruńskim.

Akcja organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerem merytorycznym jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA, a patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Przypisy

1/ Strona internetowa akcji
http://www.365reklamoweksmieci.pl

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Opłata za plastikowe torby w sklepach w Anglii zostanie podwojona (01 września 2020)Rok bez plastikowych jednorazówek na Wyspie Księcia Edwarda (13 lipca 2020)Prezydent podpisał nowelę, która ma zachęcać do segregowania odpadów (08 sierpnia 2019)Projekt MŚ: 20 groszy opłaty od każdej foliówki (05 sierpnia 2019)Nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wraca do Sejmu (15 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony