Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Akcja „365 reklamówek śmieci” nabiera tempa

a+a-    Powrót       25 marca 2015       Zrównoważony rozwój   

Akcja fundacji Arka pod nazwą „365 reklamówek śmieci” nabiera tempa - zebrano już 231 reklamówek. Fundacja postawiła sobie za cel zebranie w ciągu roku 365 reklamówek z odpadami porzuconymi w lasach, parkach, nad jeziorami i w górach. W ten sposób chce zachęcić społeczeństwo do zmiany myślenia, zainicjować dyskusję na temat odpadów opakowaniowych i propagować ideę recyklingu.

Przy okazji akcji fundacja przypomina na swojej stronie internetowej, że jednorazowa reklamówka jest jedną z najgorszych plag ekologicznych. Rocznie na świecie produkuje się i wprowadza do obiegu prawie 1 bilion plastikowych reklamówek. Po wykorzystaniu powstaje z nich ok. 18 mln ton odpadów. Tymczasem taka torba jest używana średnio tylko przez 25 minut, a następnie wyrzucana.

Wojciech Owczarz, prezes fundacji, zachęca wszystkich do przyłączenia się do akcji, czyli pozbierania śmieci i zapisania swojego działania w specjalnym liczniku akcji(1). Jak zaznaczył na antenie Polskiego Radia, akcja się rozkręca i jest już odzew ze strony samorządów.

Akcję zainaugurowano w połowie marca w Warszawie, a następnie w Katowicach, gdzie odbyły się z tej okazji uliczne happeningi. Kolejne, podobne wydarzenia zostaną zorganizowane m.in. w Bielsku-Białej, Opolu, Wrocławiu, Łodzi, Kielcach, Poznaniu, Koszalinie, Bydgoszczy, Gdańsku, Olsztynie, Lublinie, Rzeszowie, Tarnowie i Krakowie. Do inicjatywy przyłączyli się także spontanicznie mieszkańcy wsi Górsk w powiecie toruńskim.

Akcja organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii „Nie bądź jednorazowy” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partnerem merytorycznym jest Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań SA, a patronat nad akcją sprawuje Ministerstwo Środowiska.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Przypisy

1/ Strona internetowa akcji
http://www.365reklamoweksmieci.pl

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Dekalog ograniczania używania plastiku dla każdego (04 marca 2019)Apel o zmianę wytycznych pozwalających na przenoszenie żywych ryb bez wody (18 grudnia 2018)Węgry bez plastikowych toreb? (18 września 2018)Rząd przegrywa ze sklepami wojnę o foliówki (10 września 2018)Tysiące kontenerów z odpadami zalega w wietnamskich portach (26 czerwca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony