Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
23.01.2021 23 stycznia 2021

Ruszyły zapisy na bezpłatne badania termowizyjne w Poznaniu

   Powrót       08 grudnia 2020       Budownictwo   

350 domów jednorodzinnych i co najmniej 10 kamienic zostanie bezpłatnie przebadanych kamerą termowizyjną podczas organizowanej w Poznaniu po raz 12. akcji "Trzymaj ciepło". Poznański magistrat poinformował, że ruszył nabór chętnych do badań.

"Trzymaj ciepło" to program o charakterze edukacyjnym i informacyjnym, który promuje działania energooszczędne i proekologiczne. Program zakłada bezpłatne badania budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że utrata ciepła przez nieszczelne okna czy źle ocieplone ściany to nie tylko niższa temperatura w mieszkaniu, ale także realna strata pieniędzy na energię cieplną.

Do akcji mogą zgłaszać się osoby mieszkające w budynkach jednorodzinnych, bliźniakach i niewielkich willach miejskich. Przebadane w ramach programu zostaną także kamienice z mieszkaniami opalanymi węglem, przede wszystkim ze śródmieścia, Wildy, Jeżyc i Łazarza.

Czytaj: Wszędzie dobrze, ale najlepiej w... kamienicy

Ze względu na pandemię wprowadzono zmiany w regulaminie tegorocznej akcji. Nie będzie ona prowadzona w tzw. szeregowcach, w których do przeprowadzenia badania konieczne jest przejście przez mieszkanie na tyły budynku. Ekipy nie będą wchodzić do obiektów.

Badania przy odpowiedniej pogodzie

Pierwsze badania mają być przeprowadzone w grudniu, a termin ich rozpoczęcia zależy od pogody. Badania są realizowane w godzinach wieczornych, przy temperaturze nie przekraczającej 3 st. C i braku opadów. Po nich mieszkańcy dostaną raport.

Wiedząc, w których miejscach budynek traci ciepło, jego właściciel może zaplanować inwestycję termomodernizacyjną, np. ocieplanie obiektu, uszczelnianie lub wymianę okien i drzwi, montaż rolet czy wymianę grzejników.

40 proc. uczestników decyduje się na termomodernizację

Pierwsza edycja akcji została zorganizowana na przełomie 2009 i 2010 roku. Do tej pory przebadano łącznie ponad 5,2 tys. budynków jednorodzinnych oraz ponad 200 kamienic.

Według organizatorów przedsięwzięcia, po każdej edycji akcji ponad 40 proc. jej uczestników decyduje się na przeprowadzenie inwestycji termomodernizacyjnej. Większości z tych osób udaje się obniżyć rachunki za energię cieplną o 5-10 proc. rocznie. (PAP)

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PAS wylicza mankamenty Czystego Powietrza (22 stycznia 2021)Katowice: 4 mln zł dofinansowania z programu likwidacji niskiej emisji (15 stycznia 2021)Projekt: 90 proc. dopłaty na wymianę "kopciuchów" w schroniskach górskich (14 stycznia 2021)Warszawski Panel Klimatyczny. Jakie rekomendacje dla stolicy? (13 stycznia 2021)Komu dom pełen słońca? (05 stycznia 2021)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony