
Kierownik Programu Inwestycje Miejskie w Atmoterm SA.
W procedowanych na terenie m.st. Warszawy postępowaniach administracyjnych dotyczących wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, tzw. decyzji środowiskowej, dla inwestycji tworzących miejską tkankę zagospodarowania przestrzennego coraz częściej można się spotkać z wymogiem przeprowadzenia analizy, która odpowie na pytanie: W jakim stopniu planowana nowa zabudowa zmieni warunki areosanitarne dla przebywających na tym terenie ludzi?
Pierwszy krok przed rozpoczęciem inwestycji
Decyzja ta jest jedną z pierwszych decyzji administracyjnych, którą inwestor musi uzyskać na bardzo wczesnym etapie procesu inwestycyjnego przy spełnionym warunku kwalifikacji zamierzenia do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. W wyniku prowadzonego postępowania oraz po zasięgnięciu opinii organów określa się w decyzji uwarunkowania realizacji inwestycji. Są to warunki, jakie muszą być spełnione na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia, aby zapobiec, zminimalizować lub zrekompensować jego oddziaływanie na środowisko.
Zapisy decyzji środowiskowej muszą być uwzględnione m.in. przez organy administracji publicznej, które wydają tzw. decyzje inwestycyjne określone w art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, czyli np. decyzję o warunkach zabudowy, czy decyzję o pozwoleniu na budowę. Zatem, jak widać decyzja środowiskowa na samym początku projektowania nowej inwestycji, przesądza o zakresie oraz parametrach zamierzenia. Warto zatem już na etapie planowania inwestycji sprawdzić, czy jest ona zgodna z dokumentami strategicznymi obszaru realizacji przedsięwzięcia.
Warunki aerosanitarne - czym są i jak o nie zadbać?
Dokumentem strategicznym odnoszącym się do terenów, na których szczególnie trzeba zadbać o warunki areosanitarne, czyli tereny z zaprojektowanymi korytarzami wymiany i regeneracji powietrza miasta, jest Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Dobitnie widać, że zapisy Studium wymuszają zmiany w projekcie tak, aby nowa zabudowa sprostała wymaganiom swobodnego przepływu wiatru i spełniła wymogi areoanitarne dla przebywających tam ludzi. W takiej sytuacji jako dobra praktyka zaleca się wykonanie analizy wpływu planowanej zabudowy na warunki przewietrzania.
Dostępne metody przeprowadzenia analizy
Analiza taka może być przeprowadzona na podstawie wyników uzyskanych z symulacji numerycznej. Symulacje zjawisk przepływowych mogą być prowadzone w narzędziu PALM (ang. Parallelized LES Model) w wersji 6.0.
Zgodnie z wieloletnim doświadczeniem dobrą praktyką projektową jest sprawdzenie, czy projektowana inwestycja nie pogorszy warunków areosanitarnych obszaru korytarza oraz terenów sąsiadujących. Już dziś wielu inwestorów sięga po to narzędzie na etapie planistycznym i można wskazać szereg osiedli zabudowy mieszkaniowej zrealizowanych w oparciu o wnioski wynikające z modelowania numerycznego zjawiska przepływu wiatru w korytarzach wymiany i regeneracji powietrza.
Marta Marzysz
