
Andrzej Grygoruk to wieloletni pracownik Parku, gdzie rozpoczął pracę w sierpniu 2000 r. Od tego czasu dwukrotnie pełnił obowiązki dyrektora (w latach 2000-2001 oraz 2012) i przez kilkanaście lat piastował funkcję zastępcy dyrektora ds. społecznych funkcji parku. Od 2015 r. był koordynatorem ds. ochrony przyrody w projekcie LIFE „Ochrona siedlisk mokradłowych Doliny Górnej Biebrzy” realizowanym przez Park.
Andrzej Grygoruk z wykształcenia jest ekonomistą, ale niemalże całą swoją karierę zawodową związał z ochroną przyrody województwa podlaskiego, począwszy od pracy w Zespole Parków Krajobrazowych (gdzie był specjalistą i z-cą dyrektora), poprzez Narwiański Park Krajobrazowy, gdzie był dyrektorem zarządu, na Narwiańskim Parku Narodowym skończywszy, gdzie pracował jako główny specjalista ds. edukacji i turystyki.
Jest on także absolwentem podyplomowego studium Wydziału Leśnego SGGW „Ochrona parków narodowych”. Interesuje się m.in. turystyką (np. jest wieloletnim działaczem PTTK i od 1996 r. przewodnikiem turystycznym). Wielokrotnie zasiadał w gremiach wojewódzkich ds. ochrony przyrody i turystyki. Jest autorem i współautorem wielu publikacji, ekspertyz, prezentacji.
Jak mówi Andrzej Grygoruk, komentując swoją nominację, jako nowy dyrektor będzie służył trzem elementom składowym Parku Narodowego: obszarowi ochrony dzikiej przyrody, pracownikom Parku oraz społeczności lokalnej, o której często się zapomina.
Biebrzański Park Narodowy jest największym polskim parkiem narodowym, zajmuje powierzchnię ok. 59 tys. ha. Jest m.in. ostoją łosia i rzadkich ptaków, takich jak batalion, wodniczka czy orlik grubodzioby.

Dziennikarz