Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Doradztwo w zakresie retencji i zagospodarowania wód opadowych firmy Arcadis
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu firmy Arcadis

Ardanowski: nabór wniosków do programu małej retencji ruszy w sierpniu

a+a-    Powrót       26 czerwca 2019       Woda   

Pierwszy nabór wniosków do programu budowy małej retencji zostanie przeprowadzony w sierpniu - powiedział we worek na konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że uruchamiany program wart jest 400 mln zł.

Jak zaznaczył szef rolnictwa, założenia do programu są gotowe. - Chciałbym, żeby procedury związane z ewentualnymi zezwoleniami i procedury administracyjne usprawnić na tyle, żeby inwestycje mogły się odbywać już od wiosny, żeby pierwsze instalacje instalować przed przyszłorocznym sezonem wegetacyjnym - powiedział.

Dodał, że na ten cel resort uzyskał przesunięcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Jak zaznaczył, "to są trudne decyzje, bo przesunięcia dotyczą innych obszarów, gdzie również zainteresowani beneficjenci". Uzyskaliśmy zgodę na ok. 1 mld złotych, a program, który uruchamiamy będzie warty 400 mln zł - wyjaśnił. - Trzeba również przećwiczyć jego praktyczną stronę, bo nie można iść z dużymi programami nie sprawdziwszy, jakie efekty one przyniosą - dodał.

Ardanowski nie podał natomiast kwot, o jakie będą mogli ubiegać się rolnicy w ramach programu. Zaznaczył, że "będę to znaczące kwoty", a szczegóły podane zostaną w komunikacie po posiedzeniu Komitetu Monitorującego Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, który odbywa się w tych dniach.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że nie będzie decydował o tym, do kogo w pierwszej kolejności trafi dofinansowanie z program małej retencji. - Tereny będą wskazywane przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG), będą to te gminy i powiaty, które są najbardziej dotknięte, od kilku lat, niedostatkiem wody - wyjaśnił.

Susza w 10 województwach

Ardanowski poinformował na konferencji, że według najnowszego raportu IUNG, susza występuje w 10 województwach. - Dzisiaj wiceminister odpowiedzialny z zarządzanie kryzysowe w resorcie rolnictwa, skierował pisma do Wojewodów z zaleceniem o bieżące raportowanie sytuacji w każdym województwie. W zależności od tych raportów będą podejmowane decyzje, o powoływaniu komisji, które określą wielkość strat w uprawach rolny - zaznaczył. Dodał, że nie spodziewa się, aby skala zjawiska w tym roku, była tak dokuczliwa jak w roku ubiegłym. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rząd przyjął założenia do programu zwiększenia retencji w Polsce (11 września 2019)Budowa zbiornika retencyjnego Bzin wpisana do Programu Rozwoju Retencji (28 sierpnia 2019)Trwają konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (27 sierpnia 2019)Wrocławianie chętni do łapania deszczówki (26 sierpnia 2019)Kraków zachęca do zbierania deszczówki (12 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony