Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Dziale Nadzoru Fitosanitarnego Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację firmy SUEZ

Austria coraz bliżej zakazu stosowania glifosatu

a+a-    Powrót       03 lipca 2019       Ryzyko   

Rada Narodowa (izba niższa parlamentu Austrii) uchwaliła ustawę zakazującą stosowania glifosatu. Austria jest pierwszym państwem UE, które chce całkowicie zakazać tej wchodzącej w skład herbicydu substancji w związku z obawami, że może mieć działanie rakotwórcze.

Niektóre kraje UE wprowadziły ograniczenia w stosowaniu glifosatu, wchodzącego w skład środka chwastobójczego Roundup opracowanego przez amerykańską firmę Monsanto, należącą obecnie do koncernu Bayer. Reuters podkreśla, że Austria jest bardziej niż inne kraje Unii zaangażowana w rozwój rolnictwa organicznego.

Jest coraz więcej dowodów na rakotwórcze działanie tego środka chwastobójczego - podkreśliła w oświadczeniu szefowa Socjaldemokratycznej Partii Austrii (SPOe) Pamela Rendi-Wagner, dodając, że "jest naszym obowiązkiem wykluczyć tę truciznę z naszego środowiska".

O zmianach w podejściu do szkodliwości glifosatu pisaliśmy więcej tutaj.

Przeciwna zakazowi była Austriacka Partia Ludowa (OeVP), uznając go za "policzek wymierzony rolnikom, którzy prawidłowo używają tej substancji".

Ustawa trafi teraz do Rady Związkowej (izby wyższej parlamentu) i nie wydaje się - jak pisze Reuters - by napotkała tam sprzeciw. Wejdzie w życie, kiedy podpisze ją prezydent Alexander Van der Bellen, były przywódca Zielonych.

Organizacje obrońców środowiska wzywają do zakazania glifosatu, od kiedy Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), wchodząca w skład Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ogłosiła w marcu 2015 roku, że związek ten jest "prawdopodobnie rakotwórczy u ludzi". Państwa UE po wielu miesiącach impasu opowiedziały się pod koniec listopada 2017 roku za odnowieniem licencji na stosowanie glifosatu na pięć lat. Niektóre z krajów UE, np. Francja, Włochy, Holandia i Belgia, wprowadziły u siebie ograniczenia stosowania glifosatu. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Bayer przegrywa przed sądem w sprawie glifosatu (29 marca 2019)Wkrótce łatwiejszy dostęp do informacji naukowych na temat bezpieczeństwa żywności (13 lutego 2019)PE: pestycydy powinny być stosowane z dala od dzieci (21 stycznia 2019)Glifosat w Czechach będzie zakazany (18 września 2018)Monsanto ma zapłacić 289 mln dol. ogrodnikowi choremu na raka (13 sierpnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony