Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. ochrony środowiska TEAM PREVENT POLAND SP Z O.O.
Specjalista ds. sprzedaży ATMOTERM S.A.

Cañete: Unia Europejska ma najbardziej ambitną politykę klimatyczną

a+a-    Powrót       11 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Zdaniem unijnego komisarza ds. działań klimatycznych i energii Miguela Cañete, choć po pierwszym tygodniu Konferencji Stron można mówić o dużym postępie, to przed jej uczestnikami nadal pozostaje jeszcze bardzo wiele pracy.

Przypomniał, że drugi tydzień konferencji koncentrować będzie się na dyskusjach ministrów przybyłych z całego świata. Według niego, dyskusje te będą dotyczyć pięciu fundamentalnych dla Porozumienia kwestii: łagodzenia, adaptacji, przejrzystości, finansów oraz mechanizmów ułatwiających wdrożenie przyjmowanych zasad. - Celem UE jest przyjęcie ambitnego, jasnego, kompleksowego programu implementacji Porozumienia Paryskiego. Ten cel powinien być celem numer jeden dla wszystkich Stron, ponieważ leży on w interesie wszystkich – mówił Cañete.

Europa z najbardziej ambitną polityką

- Europa ma najbardziej ambitną politykę do 2020 r. – mówił Cañete. Podkreślił, że zgodnie z obowiązującym planem redukcji gazów cieplarnianych UE miała do 2020 r. zredukować emisję, w porównaniu do 1990 r., o 20 proc. - W ubiegłym roku udało się nam osiągnąć zmniejszenie emisji o 22 proc., a więc już teraz wyszliśmy poza te cele. Zgodnie z Porozumieniem Paryskim, przyjęliśmy już przepisy dotyczące celów do roku 2030 r. Chodzi o redukcję emisji o co najmniej 40 proc. – dodał.

Prócz osiągnięć związanych z redukcją emisji, komisarz wskazał, że w 2017 r. UE i państwa członkowskie wykorzystały ponad 20 mld euro na działania klimatyczne w krajach rozwijających się, co stanowi 40 proc. całości zaoferowanej przez kraje rozwinięte, zgodnie z danymi OECD(1). - Bardzo cieszę się, że mogę dziś powiedzieć, że Komisja Europejska wyłoży 10 mld euro na fundusz adaptacyjny w 2019 r. – wskazał.

Dopytywany przez dziennikarzy o kolejne plany i podejmowane kontakty z sojusznikami, odpowiedział, że „Unia Europejska buduje mosty”. - Utrzymujemy kontakty z naszymi sojusznikami, również tymi, którzy nie mają podobnego poglądu na pewne kwestie – dodał.

Odejście od węgla

Podczas konferencji wspomniano o przedstawionej pod koniec listopada długoterminowej strategii klimatycznej. Przewiduje ona m.in. odejście od węgla w energetyce. Poparcie dla szybkiego odejścia od węgla i neutralnej klimatycznie polityki Unii Europejskiej deklarowali również uczestnicy wydarzenia towarzyszącego Konferencji klimatycznej COP24, zorganizowanego przez Polską Akademię Nauk, Narodowe Centrum Badań Naukowych w Paryżu i Papieską Akademię Nauk. Jak wskazywali uczestnicy wydarzenia, odejście od paliw kopalnych jest możliwe i zapewnić może wiele dodatkowych korzyści, takich jak poprawa jakości powietrza czy tworzenie nowych miejsc pracy.

„Utrzymać planetę przy życiu”

Obecna na konferencji reprezentantka prowadzącej unijną prezydencję Austrii, tamtejsza minister Elisabeth Koestinger, powołując się na niedawny raport IPCC apelowała o „aktywne i zdecydowane działania by zmienić wpływ zmian klimatu i utrzymać planetę przy życiu”. – Dlatego też na COP24 musimy zrobić to, co uzgodniliśmy w 2015 r. [podczas COP21 – przyp. red.], żeby przypieczętować podjęte działania – mówiła. Jak powiedziała, wartość jaką niesie Porozumienie Paryskie „będzie tak dobra, jak jego realizacja”.

Koestinger podkreślała, że „globalne ocieplenie jest faktem, który już teraz przynosi konkretne szkody”, w związku z czym rulebook musi być „ambitny, wyraźny i wszechstronny we wszystkich kluczowych obszarach".

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Przypisy

1/ Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – ang. Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

RDF czeka na swoją szansę, a przedsiębiorstwa czekają na RDF (17 stycznia 2019)ME opublikowało projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu (16 stycznia 2019)Smog w Polsce ma się doskonale – ocenia Polski Alarm Smogowy (10 stycznia 2019)Kraków: Działania informacyjne przed wprowadzeniem zakazu spalania paliw stałych (03 stycznia 2019)Oddaj choinkę do elektrowni (03 stycznia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony