Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Odpadów Poużytkowych Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Ilość odpadów wyrzucona do oceanu przez Chiny wzrosła w 2018 r. o 27 proc.

a+a-    Powrót       30 października 2019       Odpady   

Chiny wyrzuciły w 2018 roku do otaczających je mórz łącznie 200,7 mln metrów sześciennych odpadów, czyli o 27 proc. więcej niż w roku poprzednim i najwięcej co najmniej od dekady – poinformowało we wtorek chińskie ministerstwo środowiska. Większość odpadów trafiła do morza w rejonach przemysłowych w okolicach ujść rzek Jangcy i Perłowej – przekazał resort.

- W chwili obecnej występują pewne oczywiste problemy z pracą na rzecz morskiego środowiska ekologicznego, a niektóre regiony nie wykazują zbyt wiele czujności, czy też nie zwracają na to wystarczającej uwagi i brakuje im silnej inicjatywy oraz oddania - powiedział na konferencji prasowej w Pekinie wicedyrektor wydziału środowiska morskiego w ministerstwie środowiska Huo Chuanlin.

Organizacje ochrony środowiska wyrażały wcześniej obawy, że Chiny, które usiłują oczyścić swoje rzeki, wyrzucają w związku z tym coraz więcej odpadów do morza – przypomina agencja Reutera.

Huo ocenił jednak, że ogólny stan wód przybrzeżnych w Chinach poprawia się, co dotyczy między innymi kwestii ścieków trafiających do morza przez rzeki. Chiny nie powinny być obarczane winą za globalny kryzys związany z zanieczyszczeniem oceanów – dodał.

- Chiny są największym producentem i eksporterem wyrobów plastikowych, ale nie oznacza to, że Chiny są jednym z głównych krajów zanieczyszczających morza plastikiem - powiedział wicedyrektor.

Prawie 90 proc. wyłowionych odpadów to plastik

Z danych resortu wynika, że w 2018 roku w Chinach na każdy 1000 metrów kwadratowych powierzchni mórz wyłowiono 24 kilogramy unoszących się na wodzie odpadów, z czego 88,7 proc. stanowił plastik. Tworzywo to dominowało również wśród odpadów znalezionych pod wodą, w tym na dnie morza.

Chińskie władze planują objęcie około 30 proc. wód przybrzeżnych tego kraju ścisłą ochroną w ramach projektu określanego jako ekologiczna „czerwona linia”. Starają się jednak również chronić rzeki i środowisko w miastach, przesuwając zanieczyszczające zakłady z takich branż, jak stalowa czy petrochemiczna, na wybrzeże – zauważa Reuters.

Ministerstwo środowiska ogłosiło niedawno plan oczyszczenia zatoki Pohaj, rozciągającej się między silnie uprzemysłowionymi prowincjami Liaoning, Hebei i Szantung. Zatoka uznawana jest za jedną z najruchliwszych morskich tras transportowych w kraju, a przy tym jeden z jego najbardziej zanieczyszczonych akwenów.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ślad środowiskowy kosmetyków - nawet 95 proc. wpływu generowane jest w fazie użytkowania (07 listopada 2019)Eurostat: w 2017 r. w UE recyklingowi poddano 42 proc. plastikowych opakowań (06 listopada 2019)Jak segregują Polacy? Najnowsze statystyki (11 października 2019)Plastikowe butelki z Chin zaśmiecają Atlantyk (10 października 2019)Konsultacje nowych przepisów ws. wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Zgłoszenia do piątku (07 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony