Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Od gruntownej diagnostyki po bezpieczną remediację firmy SUEZ
Badania stanu środowiska i remediacja terenów zanieczyszczonych firmy Arcadis

Chiny: do końca 2020 roku 90 proc. zanieczyszczonych terenów uprawnych będzie znów bezpieczne dla rolnictwa

a+a-    Powrót       02 grudnia 2019       Ryzyko   

W Chinach zamknięto od 2016 roku ponad 1,3 tys. i usprawniono pracę blisko 700 firm z branży metali ciężkich w ramach długoterminowego planu walki z problemem zanieczyszczenia gleb – poinformowało w piątek ministerstwo ekologii i środowiska ChRL.

Zanieczyszczenie gleb uznawane jest za jeden z największych i najdroższych do rozwiązania problemów ekologicznych stojących przed Chinami. Ogólnokrajowe badanie z 2014 roku wykazało, że ok. 16 proc. ziem w ChRL – obszar wielkości Mongolii - jest w różnym stopniu zanieczyszczone nawozami, pestycydami, metalami ciężkimi, plastikiem i innymi substancjami.

Chińskie władze są jednak przekonane, że uda im się osiągnąć założony cel i do końca 2020 roku sprawić, że 90 proc. zanieczyszczonych terenów uprawnych będzie znów bezpieczne dla rolnictwa – powiedział dziennikarzom dyrektor odpowiedzialny za zanieczyszczenie gleby w ministerstwie środowiska Su Kejing.

Środowiskowe konsekwencje szybkiego wzrostu gospodarczego

Pekin od ponad pięciu lat prowadzi „wojnę z zanieczyszczeniem”, która ma na celu naprawę szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu przez trzy dekady gwałtownego wzrostu gospodarczego i uprzemysłowienia. W ramach planu zamknięto 1,3 tys. firm zajmujących się produkcją i przetwarzaniem metali ciężkich i usprawniono pracę 700 przedsiębiorstw zajmujących się kadmem, jedną z głównych substancji zanieczyszczających ryż – powiedział Su. Dodał, że zagrożenia można zmniejszyć również poprzez zmianę upraw na mniej wrażliwe na zanieczyszczenie.

Zmagania z zanieczyszczeniem gleby i wody są ważnym elementem starań na rzecz zwiększenia produkcji rolnej w kraju, w którym rośnie współczynnik urbanizacji. Rządowe badanie z 2015 roku wykazało, że metalami ciężkimi zanieczyszczonych jest 25 mln ha ziemi uprawnej, co zmniejsza roczną produkcję ziarna o 10 mln ton.

Choć w ciągu ostatnich trzech lat na projekty oczyszczania przeznaczono 28 mld juanów, kwestia finansowania projektów rekultywacyjnych pozostaje problematyczna, szczególnie w regionach, gdzie ceny ziemi są niskie – pisze Reuters.

- W następnej fazie będziemy pracować z innymi wydziałami, by zachęcić prywatny kapitał i firmy do wkładania pieniędzy w rekultywację gleby - powiedział Su.

Stan zanieczyszczenia gruntów w Polsce? Zapraszamy do lektury Tematu Miesiąca: Remediacja i rekultywacja

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

EEA: degradacja gleb i gruntów może skutkować obniżeniem jakości życia (11 lutego 2020)Zanieczyszczony chemikaliami staw Kalina w Świętochłowicach ma zostać zrewitalizowany do 2023 r. (08 stycznia 2020)Przygotowano projekty planów remediacji terenów zanieczyszczonych w woj. dolnośląskim (03 stycznia 2020)NIK: Bomby ekologiczne wciąż trują (05 sierpnia 2019)Raport: rosną zaległości branży odpadowej wobec banków i kontrahentów (31 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony