Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Płatny staż w EkoDialog - ochrona środowiska EkoDialog
Analizy ryzyka dla ustanowienia stref ochronnych ujęć wód Arcadis

Można zgłaszać uwagi do programu Czyste Powietrze

a+a-    Powrót       17 października 2019       Powietrze i klimat   

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął konsultacje sposobu działania instrumentu pożyczkowego w programie Czyste Powietrze. Uwagi można zgłaszać do 31 października br.

Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą ubiegać się o dofinansowanie w dwóch formach: bezzwrotnej dotacji oraz niskooprocentowanej pożyczki. Druga forma w zamyśle miała być wsparciem dla tych beneficjentów, którzy nie są w stanie zapewnić wkładu własnego na tę część kosztów, które nie będą wypłacone w formie bezzwrotnej. Celem tego instrumentu miało być pomostowe wsparcie beneficjentów Czystego Powietrza w dostarczeniu im płynności finansowej niezbędnej dla przeprowadzenia termomodernizacji oraz wymiany przestarzałych źródeł w ich domach.

Konstrukcja pożyczki oraz praktyka działania systemu pożyczek udzielanych przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach programu Czyste Powietrze wywołuje jednak szereg krytycznych uwag ze strony wnioskodawców i beneficjentów programu Czyste Powietrze, jak również organizacji pozarządowych zajmujących się poprawą jakości powietrza w Polsce. Instrument ten budził również szereg wątpliwości i uwag ze strony ekspertów Banku Światowego dokonujących ewaluacji programu Czyste Powietrze w ramach programu Catching Up Regions, jak również przedstawicieli DG REGIO zaangażowanych w ten program.

Mając na względzie powyższe uwarunkowania NFOŚiGW zdecydował się na zamówienie ewaluacji działania instrumentu pożyczkowego u osób, które zawodowo trudnią się wsparciem przyszłych beneficjentów programu Czyste Powietrze w pozyskiwaniu środków z tego programu.

NFOŚiGW uruchamia konsultacje społeczne załączonego materiału. Celem konsultacji jest umożliwienie osobom zainteresowanym udziałem w programie Czyste Powietrze, jego beneficjentom, organizacjom pozarządowym zajmującym się poprawą jakości powietrza i ochroną środowiska naturalnego, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom przedsiębiorców oraz konsumentów i wszystkim, dla których ważna jest efektywna walka ze smogiem, wzięcia udziału w ocenie sposobu dotychczasowego działania tego instrumentu, jak również w formułowaniu wniosków i konkluzji wynikających z analizy tego dokumentu.

Uczestników konsultacji społecznych NFOŚiGW prosi o przekazanie swoich uwag do publikowanego dokumentu do dnia 31 października 2019 r. na adres mailowy: pozyczkiCzystePowietrze@nfosigw.gov.pl

Z treścią stanowiska konsultacyjnego można zapoznać się tutaj.

Wyniki konsultacji współpracy z sektorem bankowym

W dniach od 23 września do 3 października 2019 r. przeprowadzone zostały przez NFOŚiGW konsultacje społeczne stanowiska prezentującego model współpracy między NFOŚiGW a sektorem bankowym przy realizacji celów strategicznych rządowego programu „Czyste Powietrze”. Aktualnie rozpoczęte zostały spotkania bilateralne z bankami mające na celu wypracowanie finalnego modelu współpracy.

Stanowiska banków oraz ich związków uczestniczących w konsultacjach można znaleźć na stronie NFOŚiGW.

Źródło: NFOŚiGW

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Smog sprzyja przenoszeniu się koronawirusa (25 maja 2020)Rybnik zamierza skorzystać z programu Stop Smog (22 maja 2020)Rusza program „Czyste Powietrze” 2.0 (15 maja 2020)Na samorządowych obligacjach zyskać może gospodarka i klimat (12 maja 2020)15 maja rusza nabór wniosków w zreformowanym programie „Czyste Powietrze” (04 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony