Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista ds. realizacji projektów środowiskowych FPP Enviro
Ochrona przeciwpowodziowa, kompleksowa adaptacja miast do zmian klimatu firmy Arcadis

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie ECO-MIASTO?

a+a-    Powrót       07 września 2017       Zrównoważony rozwój   

Prestiż, nagrody, udział w międzynarodowej konferencji, a przede wszystkim docenienie wysiłków samorządów w dążeniu do zrównoważonego rozwoju - powodów do wzięcia udziału w konkursie ECO-MIASTO 2017 nie brakuje!

Już po raz piąty Ambasada Francji w Polsce ogłosiła konkurs, w którym udział mogą wziąć wszystkie polskie miasta i związki gminne. Niezależnie od rozmiarów, gdyż w każdej kategorii nagrodzone zostanie jedno miasto powyżej i jedno miasto poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Jest to jeden z najważniejszych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce.

Piąta edycja zobowiązuje. Konkurs ogłoszony jest aż w sześciu kategoriach, a cały projekt zakończy się międzynarodową konferencją „Innowacyjne Eco-Miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”, która odbędzie się w dniach 8-9 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Do grona organizatorów projektu dołączyło, obok Ambasady Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. ECO-MIASTO organizowane jest we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundację LafargeHolcim.

Każde miasto może się czymś pochwalić

Konkurs ma na celu wyróżnienie starań i działań dążących do poprawy środowiska naturalnego i jakości życia mieszkańców miast. Oceniane będą nie rezultaty – gdyż te mogą przyjść dopiero za kilka lat w przypadku dużych projektów infrastrukturalnych – ale podjęte wysiłki i wizja rozwoju miasta.

Sześć kategorii obejmuje praktycznie wszystkie środowiskowo-komunalne aspekty polityki miejskiej. W poniższych kategoriach konkursowych jury będzie oceniało m.in.:

  • gospodarka odpadami: rozwiązania dotyczące zbiórki i przetwarzania odpadów, projekty promujące segregowanie odpadów wśród mieszkańców, starania mające na celu zwiększenie odzysku i recyklingu odpadów;
  • gospodarka wodna: inwestycje w systemy kanalizacyjne, zaangażowanie w ochronę ujęć wody oraz zmniejszanie stanu ich zanieczyszczenia, działania na rzecz minimalizacji strat wody w sieciach wodociągowych czy rozbudowy sieci wodnej;
  • systemy energetyczne: dbałość o zwiększenie udziału energii odnawialnej w całkowitym bilansie energetycznym miasta, dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na danym terytorium oraz propagowanie dobrych praktyk wśród mieszkańców;
  • efektywność energetyczna w budownictwie: działania prowadzone na rzecz termomodernizacji budynków, wspieranie budownictwa niskoenergetycznego, a także inwestycje samorządów w zmniejszanie strat energii w budynkach;
  • zrównoważony transport: dbałość samorządów o rozwój systemu ekologicznej komunikacji miejskiej, działania na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego w centrach miast, promowanie pojazdów ekologicznych, a także wspieranie „miękkiej” mobilności – zwiększanie liczby i długości ścieżek rowerowych oraz tworzenie stref ruchu pieszego;
  • zieleń miejska a jakość powietrza: inicjatywy oraz dobre praktyki kształtowania i zarządzania zielenią miejską na rzecz poprawy jakości powietrza, adaptacji do zmian klimatu oraz inne, pozytywnie wpływające na jakość życia mieszkańców.

Dlaczego warto zadać sobie trud?

Każde miasto może wziąć udział w dowolnej liczbie kategorii konkursowych. Technicznie nie jest to skomplikowane: wystarczy wypełnić online lub pobrać wybrany formularz ze strony www.eco-miasto.pl i wysłać go na wskazany adres do 16 października 2017.

Wypełnienie formularza może zająć nawet kilka godzin, gdyż pytania są często merytoryczne i wymagają podania konkretnych informacji i liczb.

Jednak wysiłek ten zostanie doceniony. Przedstawiciele wszystkich miast biorących udział w konkursie będą zaproszeni do Warszawy na międzynarodową konferencję zamykającą tegoroczną edycję. Jury przyzna aż 12 nagród – po dwie w każdej kategorii, w zależności od wielkości miasta. Będzie też wiele dodatkowych wyróżnień, a przedsiębiorstwa wspierające projekt przyznają nagrody rzeczowe.

ZOE, wełna szklana i wyjazd do Francji

W zeszłym roku Wrocław i Ostrów Wielkopolski - zwycięzcy w kategorii mobilność zrównoważona - otrzymały samochody elektryczne Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca. W kategorii efektywność energetyczna budynków firma Saint-Gobain przekazała miastom Zabrze i Kobyłka produkty WEBER – preparat gruntujący, klej do izolacji termicznej i tynk hydrofilowy oraz siatkę podtynkową ADFORS, a także lekką wełnę szklaną ISOVER. Z kolei Wrocław i Słupsk, zwycięzcy kategorii gospodarka wodna, otrzymali od firmy Saur Polska vouchery na usługę 5 dni roboczych consultingu z zakresu działalności spółek Saur, dopasowaną do indywidualnych potrzeb, określonych na spotkaniu pokonkursowym. Grupa EDF nagrodziła Lublin i Słupsk – laureatów kategorii zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi – fundując wizytę jednoosobowej reprezentacji każdego z miast w Centrum Szkoleniowym CAMPUS Nord Grupy DK Energy oraz w Centrum Zarządzania Efektywnością Energetyczną (DESC – DK Energy Savings Center) w Lille (północna Francja).

Także i w tym roku sponsorzy ufundują nagrody, które dopełnią wyróżnienia statuetkami ECO-MIASTO.

Legitymizacja polityki

Co ponadto wygrywają samorządy? Przede wszystkim wielki prestiż i tytuł, którego miasto będzie mogło używać w swojej komunikacji i materiałach promocyjnych. Samorządy pokazują swoje miasta na zewnątrz, zachęcając do przyjazdu turystów oraz dowodzą potencjalnym inwestorom swoją dynamikę rozwoju. A co najważniejsze - pokazują własnym mieszkańcom, że prowadzona przez nich polityka jest słuszna, wyróżnia się w skali ogólnopolskiej, a jakość życia mieszkańców – tak bardzo uwarunkowana ekologią - będzie dzięki tym działaniom rosła.

Marta Wojtkiewicz: Dyrektor operacyjny francuskiego odpowiednika Teraz Środowisko - Actu-Environnement.com Eco-MiastoTekst powstał we współpracy z projektem Eco-Miasto, którego celem jest rozpowszechnianie i wdrażanie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju. Projekt organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Smart narzędzia, czyli o instrumentach wsparcia dla rozwoju idei smart city w Polsce (10 października 2019)Już w przyszłym tygodniu ruszają 31. Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM (03 października 2019)Kielecki projekt promujący ideę smart city uzyskał 1,7 mln zł dotacji (01 października 2019)Pierwsze umowy na dofinansowanie lokalnych strategii rozwoju elektromobilności (27 września 2019)Przesypujący się kontener? W Wałbrzychu stworzą system, który poinformuje o potrzebie jego opróżnienia (27 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony