Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor ds. obszarów chronionych Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku
Świadectwa weryfikacji ETV dla innowacyjnych technologii i urządzeń dla gospodarki wodno-ściekowej firmy JWTŚ-IETU

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie ECO-MIASTO?

a+a-    Powrót       07 września 2017       Zrównoważony rozwój   

Prestiż, nagrody, udział w międzynarodowej konferencji, a przede wszystkim docenienie wysiłków samorządów w dążeniu do zrównoważonego rozwoju - powodów do wzięcia udziału w konkursie ECO-MIASTO 2017 nie brakuje!

Już po raz piąty Ambasada Francji w Polsce ogłosiła konkurs, w którym udział mogą wziąć wszystkie polskie miasta i związki gminne. Niezależnie od rozmiarów, gdyż w każdej kategorii nagrodzone zostanie jedno miasto powyżej i jedno miasto poniżej 100 tysięcy mieszkańców. Jest to jeden z najważniejszych projektów popularyzujących ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce.

Piąta edycja zobowiązuje. Konkurs ogłoszony jest aż w sześciu kategoriach, a cały projekt zakończy się międzynarodową konferencją „Innowacyjne Eco-Miasto: zdrowe środowisko, zdrowi ludzie”, która odbędzie się w dniach 8-9 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Do grona organizatorów projektu dołączyło, obok Ambasady Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska. ECO-MIASTO organizowane jest we współpracy z Renault Polska, SAUR Polska, Saint-Gobain, SUEZ Polska, ENGIE oraz Grupą EDF reprezentowaną przez EDF Polska, DK Energy i TIRU, a także Wspólnie – Fundację LafargeHolcim.

Każde miasto może się czymś pochwalić

Konkurs ma na celu wyróżnienie starań i działań dążących do poprawy środowiska naturalnego i jakości życia mieszkańców miast. Oceniane będą nie rezultaty – gdyż te mogą przyjść dopiero za kilka lat w przypadku dużych projektów infrastrukturalnych – ale podjęte wysiłki i wizja rozwoju miasta.

Sześć kategorii obejmuje praktycznie wszystkie środowiskowo-komunalne aspekty polityki miejskiej. W poniższych kategoriach konkursowych jury będzie oceniało m.in.:

  • gospodarka odpadami: rozwiązania dotyczące zbiórki i przetwarzania odpadów, projekty promujące segregowanie odpadów wśród mieszkańców, starania mające na celu zwiększenie odzysku i recyklingu odpadów;
  • gospodarka wodna: inwestycje w systemy kanalizacyjne, zaangażowanie w ochronę ujęć wody oraz zmniejszanie stanu ich zanieczyszczenia, działania na rzecz minimalizacji strat wody w sieciach wodociągowych czy rozbudowy sieci wodnej;
  • systemy energetyczne: dbałość o zwiększenie udziału energii odnawialnej w całkowitym bilansie energetycznym miasta, dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na danym terytorium oraz propagowanie dobrych praktyk wśród mieszkańców;
  • efektywność energetyczna w budownictwie: działania prowadzone na rzecz termomodernizacji budynków, wspieranie budownictwa niskoenergetycznego, a także inwestycje samorządów w zmniejszanie strat energii w budynkach;
  • zrównoważony transport: dbałość samorządów o rozwój systemu ekologicznej komunikacji miejskiej, działania na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego w centrach miast, promowanie pojazdów ekologicznych, a także wspieranie „miękkiej” mobilności – zwiększanie liczby i długości ścieżek rowerowych oraz tworzenie stref ruchu pieszego;
  • zieleń miejska a jakość powietrza: inicjatywy oraz dobre praktyki kształtowania i zarządzania zielenią miejską na rzecz poprawy jakości powietrza, adaptacji do zmian klimatu oraz inne, pozytywnie wpływające na jakość życia mieszkańców.

Dlaczego warto zadać sobie trud?

Każde miasto może wziąć udział w dowolnej liczbie kategorii konkursowych. Technicznie nie jest to skomplikowane: wystarczy wypełnić online lub pobrać wybrany formularz ze strony www.eco-miasto.pl i wysłać go na wskazany adres do 16 października 2017.

Wypełnienie formularza może zająć nawet kilka godzin, gdyż pytania są często merytoryczne i wymagają podania konkretnych informacji i liczb.

Jednak wysiłek ten zostanie doceniony. Przedstawiciele wszystkich miast biorących udział w konkursie będą zaproszeni do Warszawy na międzynarodową konferencję zamykającą tegoroczną edycję. Jury przyzna aż 12 nagród – po dwie w każdej kategorii, w zależności od wielkości miasta. Będzie też wiele dodatkowych wyróżnień, a przedsiębiorstwa wspierające projekt przyznają nagrody rzeczowe.

ZOE, wełna szklana i wyjazd do Francji

W zeszłym roku Wrocław i Ostrów Wielkopolski - zwycięzcy w kategorii mobilność zrównoważona - otrzymały samochody elektryczne Renault ZOE do testów na okres 1 miesiąca. W kategorii efektywność energetyczna budynków firma Saint-Gobain przekazała miastom Zabrze i Kobyłka produkty WEBER – preparat gruntujący, klej do izolacji termicznej i tynk hydrofilowy oraz siatkę podtynkową ADFORS, a także lekką wełnę szklaną ISOVER. Z kolei Wrocław i Słupsk, zwycięzcy kategorii gospodarka wodna, otrzymali od firmy Saur Polska vouchery na usługę 5 dni roboczych consultingu z zakresu działalności spółek Saur, dopasowaną do indywidualnych potrzeb, określonych na spotkaniu pokonkursowym. Grupa EDF nagrodziła Lublin i Słupsk – laureatów kategorii zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi – fundując wizytę jednoosobowej reprezentacji każdego z miast w Centrum Szkoleniowym CAMPUS Nord Grupy DK Energy oraz w Centrum Zarządzania Efektywnością Energetyczną (DESC – DK Energy Savings Center) w Lille (północna Francja).

Także i w tym roku sponsorzy ufundują nagrody, które dopełnią wyróżnienia statuetkami ECO-MIASTO.

Legitymizacja polityki

Co ponadto wygrywają samorządy? Przede wszystkim wielki prestiż i tytuł, którego miasto będzie mogło używać w swojej komunikacji i materiałach promocyjnych. Samorządy pokazują swoje miasta na zewnątrz, zachęcając do przyjazdu turystów oraz dowodzą potencjalnym inwestorom swoją dynamikę rozwoju. A co najważniejsze - pokazują własnym mieszkańcom, że prowadzona przez nich polityka jest słuszna, wyróżnia się w skali ogólnopolskiej, a jakość życia mieszkańców – tak bardzo uwarunkowana ekologią - będzie dzięki tym działaniom rosła.

Marta Wojtkiewicz: Dyrektor rozwoju Eco-MiastoTekst powstał we współpracy z projektem Eco-Miasto, którego celem jest rozpowszechnianie i wdrażanie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju. Projekt organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

GOZ i budżet obywatelski włączone do konkursu ECO-MIASTO (10 lipca 2018)Elektromobilność triumfuje podczas międzynarodowego konkursu PowerUp! (26 czerwca 2018)Koncepcja Smart City po śląsku (20 czerwca 2018)Szansa na sfinansowanie miejskich inwestycji - fundusze EBI (07 czerwca 2018)Oto jak miasto może zostać smart (25 maja 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony