Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex
Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018 - raport IEO firmy Instytut Energetyki Odnawialnej

Dwa pierwsze w Polsce budynki plus energetyczne już niebawem

a+a-    Powrót       04 listopada 2015       Budownictwo   

W miejscowości Kokotów k. Krakowa zostaną pod koniec 2015 roku otwarte dwa pierwsze w Polsce budynki plus energetyczne, czyli takie, które produkują więcej energii niż same zużywają.

Jeden z nich będzie prototypowym pokazowym budynkiem mieszkalnym (jego powierzchnia to 180 mkw.), drugi natomiast to obiekt biurowo-produkcyjny o powierzchni 1000 mkw.

Oba zostały zbudowane w technologii pasywnej, czyli ich zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi nie więcej niż 15 kWh/mkw. rocznie. Rozwiązaniem, które pozwoli generować nadwyżki energii, będą ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane na dachach.

Jak zapewniła Irena Łobocka z Klastra Zrównoważona Infrastruktura, który opracował własną technologię budowy obiektów autonomicznych, obiekty są już po wstępnej weryfikacji Passivhaus Institut (Instytutu Budownictwa Pasywnego) w Darmstadt i teraz czekają na certyfikat budynku pasywnego.

W budynkach zostaną także zastosowane takie rozwiązania, jak wentylacja mechaniczna z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz pompa ciepła zabudowana na rekuperatorze. Do podgrzewania ciepłej wody użytkowej będzie służyć powietrzna pompa ciepła.

Przy sprzyjających warunkach zewnętrznych w budynkach zatrzymuje się wentylacja mechaniczna, a włącza zautomatyzowane przewietrzanie naturalne. W budynku biurowo-produkcyjnym zostanie zastosowane również tzw. pasywne chłodzenie nocne, co oznacza, że nocą budynek wentyluje się tylko grawitacyjnie. Oprócz tego w powstałych obiektach pasywnych powietrze będzie przez cały czas monitorowane pod kątem optymalnego nawilżenia.

Klaster Zrównoważona Infrastruktura to projekt realizowany wspólnie przez przedsiębiorstwa, instytucje naukowo-badawcze oraz instytucje otoczenia biznesu. Podmioty te wspólnie opracowują, wdrażają i komercjalizują innowacyjne technologie z zakresu budownictwa i automatyki wewnątrzbudynkowej oraz propagują ekologiczne budownictwo w Polsce. Klaster istnieje od 2011 roku.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

W Katowicach otwarto pierwszy biurowiec plusenergetyczny (15 lutego 2019)Politechnika Łódzka będzie miała budynek pasywny (30 października 2018)80 mln zł ekodotacji dla przedsiębiorców z małopolskiego (21 maja 2018)Budynki pasywne – czy ich czas przeminął? (02 maja 2018)Kto zyska na zielonych hipotekach – środowisko, kredytobiorca, a może bank? (23 marca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony