Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Pożyczka Termomodernizacyjna dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych firmy Alior Bank
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

Efekty klimatyczne gospodarki leśnej zobaczymy już za 10-15 lat

a+a-    Powrót       08 grudnia 2018       Powietrze i klimat   

Rola lasów w polityce klimatycznej stanowiła główny temat piątkowych wydarzeń w Pawilonie Polskim podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. Jak podkreślano, efekty klimatyczne gospodarki leśnej mogą być widoczne już za 10-15 lat.

Znaczenie lasów podkreślał René Castro, wiceszef Dyrekcji Klimatu, Różnorodności Biologicznej, Ziemi i Wody FAO (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations). Był on gościem seminarium poświęconego roli lasów w walce ze zmianami klimatu. - Szanse na redukcję emisji dają bezemisyjna energetyka i transport, ale także rozwiązania oparte na lepszej gospodarce leśnej i rekultywacji zniszczonych terenów – przekonywał.

2 mln hektarów zdegradowanych terenów

Jak mówił, na wyniki transformacji energetycznej i upowszechnienia zeroemisyjnego transportu świat będzie musiał poczekać od 20 do nawet 30 lat. Tymczasem efekty klimatyczne związane z prowadzeniem zrównoważonej gospodarki leśnej, rekultywacji i zalesiania zdegradowanych terenów mogą być widoczne znaczenie wcześniej – w ciągu 10-15 lat. - Mamy na świecie 2 mld hektarów zdegradowanych terenów, trzeba je odnowić. Musimy je rekultywować – dodał.

Jego zdaniem zrównoważona gospodarka leśna pozwala „zaparkować węgiel w substancji leśnej”. - Dwutlenek węgla pochłonięty przez drzewa zostaje zamknięty w drewnie, które później wykorzystujemy do budowania domów czy tworzenia mebli - tłumaczył ekspert.

Lider w regionie

Uczestnicząca w wydarzeniu wiceminister środowiska Małgorzata Golińska przekonywała, że Polska jest jednym z liderów w prowadzeniu zrównoważonej gospodarki leśnej. - Powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9 mln hektarów, odpowiada to lesistości na poziomie około 30 proc. Polska  jest jednym z liderów w regionie jeśli chodzi o prowadzenie zrównoważonej i wielofunkcyjnej gospodarki leśnej. Leśnicy sadzą około 500 mln drzew rocznie, odpowiada to liczbie ludności UE – powiedziała. - W miejsce jednego wyciętego drzewa sadzi się 13 młodych drzew - dodała Golińska.

- Lasy są potrzebne środowisku, klimatowi i ludziom. Musimy tak prowadzić naszą gospodarkę leśną, aby przyszłe pokolenia nadal mogły cieszyć się z naszego skarbu narodowego – podsumowała.

O negatywnych skutkach zmian klimatu i ich wpływie na lasy mówił Andrzej Konieczny, dyrektor generalny Lasów Państwowych.  - W poprzednim roku dotknęły nas najgorsze w historii Lasów Państwowych wichury. W ciągu jednej nocy wichura na Kujawach i Kaszubach złamała lub przewróciła drzewa na powierzchni większej niż teren całego Pekinu czy metropolii szanghajskiej – przypomniał Konieczny.

Zielone płuca polski

W swoim wystąpieniu Konieczny podkreślał potencjał absorbcji dwutlenku węgla przez Leśne Gospodarstwa Węglowe (LGW). Zgodnie z przewidywaniami Lasów Państwowych, w ciągu następnych 30 lat mają pochłonąć one milion ton CO2. - Będziemy prowadzić dodatkowe działania służące zwiększeniu pochłaniania CO2. Chodzi nie tylko o zalesianie, ale także zwiększanie udziału pewnych gatunków drzew – wyliczał.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PORT PC: Intensywny rozwój rynku pomp ciepła w Polsce w I połowie 2019 r. (14 sierpnia 2019)Wszystkie oczy na Chiny, czyli jak supermocarstwo radzi sobie z emisjami (02 sierpnia 2019)Czy odejście od paliw kopalnych zatopi transport morski? (19 lipca 2019)Polskie weto ws. neutralności klimatycznej Europy tematem posiedzenia komisji ds. UE (18 lipca 2019)100 dni na europejskie prawo klimatyczne. Start 1 listopada. (17 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony