Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Raport „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2020” Instytut Energetyki Odnawialnej

Energetyczne Wielkie Wyzwanie: milion złotych dla twórcy kompaktowej elektrowni wiatrowej

a+a-    Powrót       03 grudnia 2019       Energia   

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zapowiedziało nabór do konkursu, w którym nagrodą jest milion złotych. Wziąć udział może każdy. Zwycięzcą zostanie konstruktor przydomowej elektrowni wiatrowej, z magazynem energii - ogłosił w poniedziałek NCBR.

NCBR na rozwiązanie problemu badawczego Wielkiego Wyzwania daje uczestnikom rok. Ich zadanie to opracowanie rozwiązań, które w najbardziej efektywny sposób będą w stanie wykorzystać wiatr o niewielkich prędkościach do produkcji, magazynowania i oddawania energii. Mają to być kompaktowe, ciche urządzenia do zastosowań indywidualnych, domowych.

NCBR przedstawiło w poniedziałek na konferencji "Podręcznik Uczestnika". Podręcznik zawiera cały katalog niezbędnych informacji, począwszy od celów Wielkiego Wyzwania, poprzez warunki uczestnictwa, harmonogram, kryteria selekcji, po przebieg finału. Ruszają konsultacje tego dokumentu. Swoje uwagi można zgłaszać do 3 lutego 2020 r.

Uczestnicy konkursu mają doprowadzić swoje pomysły do etapu prototypu o określonych w "Podręczniku Uczestnika" parametrach. Każdy z nich musi się składać z siłowni wiatrowej, czyli urządzenia lub zespołu urządzeń przekształcających energię kinetyczną wiatru na energię elektryczną i podłączonego do niej magazynu energii. Prototypy mają być gotowe do jesieni przyszłego roku.

Rejestracja między 1 stycznia a 10 maja 2020 r.

Podstawowym warunkiem udziału w Wielkim Wyzwaniu: Energia jest rejestracja na przeznaczonej konkursowi stronie internetowej(1) między 1 stycznia a 10 maja 2020 r. Na zwycięzcę czeka nagroda w wys. 1 miliona zł, a do udziału zgłosić się może każdy. Do półfinałów zakwalifikowanych zostanie maksymalnie 40 uczestników/zespołów. Na tym etapie ocenie będzie podlegać to, czy prototypy działają i ile energii generują. W Wielkim Finale, który odbędzie się na żywo przed publicznością, zobaczymy zaś nie więcej niż 10 drużyn.

Wygra ten uczestnik, którego prototyp – po nawianiu na niego wiatru i podłączeniu do instalacji pomiarowej – osiągnie najlepszy wynik. Dodatkowo przewidziana jest nagroda specjalna w kategorii "wzornictwo" – dla najbardziej estetycznego projektu. Uczestnicy pozostają właścicielami rozwiązań, jakie opracują w trakcie zawodów. (PAP)

Przypisy

1/ Wielkie Wyzwanie: Energia
https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Offshore w nowej odsłonie: zwiększenie maksymalnej mocy projektów do 5,9 GW w I fazie systemu wsparcia (08 lipca 2020)Nowa farma wiatrowa na zrekultywowanych terenach po kopalnii odkrywkowej węgla brunatnego (08 lipca 2020)Podpisano list intencyjny dot. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (02 lipca 2020)Dwie nowe farmy wiatrowe o mocy prawie 100 MW (26 czerwca 2020)Ponad 10 GW mocy z OZE (22 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony