
Szybki rozwój technologii spowodował, że zdecydowana większość produkowanych dziś sprzętów elektrycznych należy do pierwszej klasy efektywności energetycznej i posiada oznaczenie A+++, A++ lub A+. Trudno znaleźć już na rynku produkty należące do klas niższych, np. B lub C. W tej sytuacji system może wprowadzać klientów w błąd, gdyż wybierając produkt z kategorii A+, sądzą oni często, że to sprzęt najwyższej klasy, podczas gdy w praktyce decydują się na ten z najniższej półki.
Z tego powodu Komisja Europejska zaproponowała w ubiegłym tygodniu powrót do czytelnego systemu oznaczeń w skali od A do G(1)
Była dezinformacja, może być jeszcze większa
Z szacunków Komisji Europejskiej wynika, że aż 85 proc. konsumentów w Europie korzysta z etykiet przy zakupie sprzętu elektrycznego. Statystycznie rzecz biorąc to dobry wynik, ale nieprzekładający się na realne korzyści, jakie mógłby generować np. poprzez ogólne zmniejszenie zużycia energii i niższe rachunki. Powrót do oznaczeń w skali A-G może okazać się niełatwy do zrealizowania. Trudno oczekiwać, by wszyscy detaliści nagle dostosowali się do nowych wymogów i zmienili stare etykiety na nowe. Obowiązujący przez pewien czas dualizm oznaczałby, że sprzęty tej samej klasy posiadałyby w praktyce dwa oznaczenia np. A+ i C. Prowadzić to może do jeszcze większej niż obecnie dezinformacji.
Internetowa baza sprzętów
Komisja proponuje także utworzenie specjalnej internetowej bazy danych, w której rejestrowane byłyby wszystkie nowe wprowadzane do obrotu w UE sprzęty. Wspierane kampanią informacyjną rozwiązanie miałoby zdaniem wnioskodawców zwiększyć transparentność i ułatwić nadzór rynku właściwym organom krajowym.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji wniosek zostanie jeszcze poddany debacie w Parlamencie Europejskim oraz Radzie i konsultacjom z państwami członkowskimi. Wnioskowane przez Komisję rozporządzenie, jeżeli zostanie przyjęte, miałoby być stosowane od dnia 1 stycznia 2017 r.

Dziennikarz, prawnik
Przypisy
1/ Zaproponowane przez Komisję ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiające ramy etykietowania efektywności energetycznej i uchylające dyrektywę 2010/30/UEhttp://eur-lex.europa.eu/resource.html?uri=cellar:e285ab78-2ba4-11e5-9f85-01aa75ed71a1.0005.02/DOC_1&format=PDF