Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Najszerszy wybór podestów i podnośników koszowych firmy ROTHLEHNER
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain

GOZ i budżet obywatelski włączone do konkursu ECO-MIASTO

a+a-    Powrót       10 lipca 2018       Zrównoważony rozwój   

Trwa 6. edycja konkursu ECO-MIASTO promującego ideę zrównoważonego rozwoju. W tym roku miasta mogą pochwalić się także osiągnięciami w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz realizacją projektów w ramach budżetu obywatelskiego.

W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział blisko 100 miast. Organizatorzy otrzymali łącznie 262 formularze zgłoszeniowe, które pozwoliły nagrodzić 43 miasta z 11 województw. Zgłoszenia we wszystkich kategoriach są już możliwe, należy je przesłać do 10 września br. (formularze dostępne są tutaj).

GOZ: za co wyróżnienia?

W tegorocznej edycji konkursu miasta będą mogły po raz pierwszy wykazać się osiągnięciami we wprowadzaniu circular economy, czyli gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Dla przypomnienia: założeniem idei jest minimalizacja zużycia surowców pierwotnych oraz ilości produkowanych odpadów. Drogą do tych celów jest m.in. tworzenie swoistej pętli procesów, w których odpady wykorzystywane są jako surowce oraz ekoprojektowanie (więcej tutaj).

W tej kategorii jury konkursowe wyróżni zatem miasta, które prowadzą działania mające na celu podniesienie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego wykorzystania i odzysku surowców z odpadów. Oceniane będą także sposoby przetwarzania odpadów oraz wykorzystanie innowacyjnych technologii cyfrowych typu Smart City w zakresie gospodarki odpadowej.

Budżet obywatelski

Obecna edycja konkursu pozwoli ponadto nagrodzić samorządy, które ściśle współpracują z mieszkańcami w ramach budżetu obywatelskiego. Wiele inicjatyw zgłaszanych przez lokalne społeczeństwo doskonale wpisuje się bowiem w ideę zrównoważonego rozwoju.

Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie polskie miasta i związki gminne. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostaną dwie nagrody. Jedna będzie przeznaczona dla ośrodków z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys., a druga – powyżej 100 tys. mieszkańców.

Nagrody zostaną wręczone pod koniec września 2018 r. podczas międzynarodowej konferencji nt. rozwoju zrównoważonego miast, która odbędzie się w Warszawie.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Eco-MiastoTekst powstał we współpracy z projektem Eco-Miasto, którego celem jest rozpowszechnianie i wdrażanie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju. Projekt organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak wyegzekwować prawo do czystego środowiska? (11 grudnia 2018)Przemysł modowy podejmie działania na rzecz klimatu (10 grudnia 2018)Polska przystąpiła do inicjatywy ONZ działającej na rzecz zrównoważonego rozwoju (10 grudnia 2018)Samorządowcy podpisali deklarację „Solidarność dla klimatu” (10 grudnia 2018)Ponad 20 polskich miast przystąpiło do sieci NAZCA (07 grudnia 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony
20 przykładów dobrych praktyk polskich gmin - pobierz Przewodnik ECO-MIASTO