Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska
Aplikacja Isover, czyli jak zrozumieć i obliczyć swoje potrzeby izolacyjne firmy Saint-Gobain

GOZ i budżet obywatelski włączone do konkursu ECO-MIASTO

a+a-    Powrót       10 lipca 2018       Zrównoważony rozwój   

Trwa 6. edycja konkursu ECO-MIASTO promującego ideę zrównoważonego rozwoju. W tym roku miasta mogą pochwalić się także osiągnięciami w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz realizacją projektów w ramach budżetu obywatelskiego.

W dotychczasowych edycjach konkursu wzięło udział blisko 100 miast. Organizatorzy otrzymali łącznie 262 formularze zgłoszeniowe, które pozwoliły nagrodzić 43 miasta z 11 województw. Zgłoszenia we wszystkich kategoriach są już możliwe, należy je przesłać do 10 września br. (formularze dostępne są tutaj).

GOZ: za co wyróżnienia?

W tegorocznej edycji konkursu miasta będą mogły po raz pierwszy wykazać się osiągnięciami we wprowadzaniu circular economy, czyli gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). Dla przypomnienia: założeniem idei jest minimalizacja zużycia surowców pierwotnych oraz ilości produkowanych odpadów. Drogą do tych celów jest m.in. tworzenie swoistej pętli procesów, w których odpady wykorzystywane są jako surowce oraz ekoprojektowanie (więcej tutaj).

W tej kategorii jury konkursowe wyróżni zatem miasta, które prowadzą działania mające na celu podniesienie poziomów recyklingu, przygotowania do ponownego wykorzystania i odzysku surowców z odpadów. Oceniane będą także sposoby przetwarzania odpadów oraz wykorzystanie innowacyjnych technologii cyfrowych typu Smart City w zakresie gospodarki odpadowej.

Budżet obywatelski

Obecna edycja konkursu pozwoli ponadto nagrodzić samorządy, które ściśle współpracują z mieszkańcami w ramach budżetu obywatelskiego. Wiele inicjatyw zgłaszanych przez lokalne społeczeństwo doskonale wpisuje się bowiem w ideę zrównoważonego rozwoju.

Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie polskie miasta i związki gminne. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostaną dwie nagrody. Jedna będzie przeznaczona dla ośrodków z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys., a druga – powyżej 100 tys. mieszkańców.

Nagrody zostaną wręczone pod koniec września 2018 r. podczas międzynarodowej konferencji nt. rozwoju zrównoważonego miast, która odbędzie się w Warszawie.

Joanna Spiller: Dziennikarz, inżynier środowiska Eco-MiastoTekst powstał we współpracy z projektem Eco-Miasto, którego celem jest rozpowszechnianie i wdrażanie wśród polskich gmin dobrych praktyk zrównoważonego rozwoju. Projekt organizowany jest przez Ambasadę Francji w Polsce.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Ochrona środowiska – rozwiązania i perspektywy” odbędzie się w Lublinie (20 marca 2019)Raport ONZ: Tylko globalna interwencja pozwoli uniknąć katastrofy (20 marca 2019)Startuje 7. edycja The Green Solutions Awards (14 marca 2019)Sklep społeczny odpowiedzią na marnowanie żywności (14 marca 2019)Zrównoważone finansowanie w UE: m.in. firmy ubezpieczeniowe będą ujawniać więcej informacji (08 marca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony