Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Młodszy specjalista ds. obsługi klienta Eneris Surowce S.A.
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Chcą uwolnić świat od plastiku

a+a-    Powrót       15 września 2016       Odpady   

Niemal 100 światowych organizacji pozarządowych połączyło siły i przedstawiło nową, globalną wizję przyszłości wolnej od odpadów tworzyw sztucznych. Zapowiadają wspólną pracę na rzecz wyeliminowania tego rodzaju zanieczyszczeń.

90 organizacji, w tym ChemTrust, EEB, HEAL, Zero Waste i wiele innych zamierza wypracować przyszłość wolną od zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych. Określiły one wspólną wizję i 10 zasad, jakimi będą się kierować przy realizacji celu.

Konieczny skoordynowany wysiłek

Organizacje pozarządowe podkreślają, że jeśli nie zmienimy podejścia, w oceanach będzie w 2050 roku więcej plastiku niż ryb, co nie tylko zagraża morskiej różnorodności biologicznej, ale też zdrowiu ludzi. Rządy ani przemysł nie wprowadziły dotąd żadnych zmian systemowych koniecznych do rozwiązania problemu. Tymczasem powstawaniu odpadów tworzyw sztucznych nie uda się zapobiec bez udziału decydentów mających wpływ na cały cykl życia produktów, począwszy od wydobycia ropy, poprzez projektowanie produktów, a skończywszy na ich ostatecznym zużyciu. Jest oczywiste, że bez dużego i skoordynowanego wysiłku i impulsu ze strony decydentów, biznes będzie nadal korzystał bez opamiętania z plastiku, a problem odpadów tego rodzaju będzie się nasilał - czytamy.

Organizacje pozarządowe wskazują dodatkowo, że rządy państw i koncerny w Europie muszą zmierzyć się ze swoją odpowiedzialnością za napędzanie nieodpowiedzialnego korzystania z tworzyw sztucznych oraz za powstałe w związku z tym szkody w środowisku. Jak podkreślają, skutki tych działań uderzają zwłaszcza w najsłabsze regiony świata.

Rozwój, ale z poszanowaniem środowiska

- Po raz pierwszy organizacje z całego świata spotykają się w celu znalezienia wspólnego rozwiązania problemu (…). To początek ruchu, który będzie prowadzić do podjęcia przez rządy, miasta i firmy ważnych działań (...) - wyraził nadzieję Delphine Lévi Alvares z Zero Waste Europe.

Zasady, jakimi będą się kierować organizacje pozarządowe, można streścić jednym zdaniem: dalszy rozwój gospodarczy powinien być realizowany z poszanowaniem środowiska naturalnego, ograniczonych zasobów planety i uwzględniać zdrowie ludzi. Organizacje opowiadają się nade wszystko za ograniczaniem wytwarzania odpadów, przeciwne zaś są budowie nowych spalarni (włączają w to również procesy zgazowania i pirolizy) – problem zależności od tego typu instalacji powinno, ich zdaniem, rozwiązać wdrażanie na szeroką skalę systemów „zero waste”. W tym systemie jeszcze łatwiejsze stanie się „zwrócenie odpadów organicznych” ziemi. Chcą też rozszerzonej odpowiedzialności wytwórcy za produkt, przy uwzględnieniu całego cyklu jego życia. Promują zasadę 3R, w tym oczywiście recykling, poza tym podkreślają konieczność eliminacji substancji toksycznych z produktów.

Organizacje pozarządowe wzywają Komisję Europejską i państwa członkowskie UE do zmiany polityki mającej doprowadzić do wypracowania przyszłości wolnej od odpadówtworzyw sztucznych.

Z pełną wizją organizacji pozarządowych można zapoznać się na stronie http://breakfreefromplastic.org/. Za jej pośrednictwem można też dołączyć do inicjatywy.

Ewa Szekalska: Dziennikarz

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Spodziewany wzrost wartości sektora odpadowego do niemal 21 mld PLN w 2024 r. Kto zarobi, a kto straci? (08 stycznia 2020)Recykling i integracja zawodowa bezrobotnych - jak upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu? (21 listopada 2019)Logika cyrkularna zakrawająca na science-fiction? Witajcie w świecie fińskich wizjonerów (10 października 2019)Mazovia Circular Congress już 11 października (04 października 2019)Konferencja „30 lat Czystszej Produkcji – na drodze do GOZ” już w poniedziałek (02 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony