Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Zespole Betonu i Materiałów Wiążących Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

Powstanie 9 kolejnych Innowacyjnych Dworców Systemowych

a+a-    Powrót       27 sierpnia 2019       Transport   

26 sierpnia 2019 r. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel uczestniczył w podpisaniu przez PKP SA umowy na projekt i budowę dziewięciu Innowacyjnych Dworców Systemowych w miejscowościach położonych w województwach: mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim. Nowe dworce zostaną wybudowane na stacjach: Dębe Wielkie, Wrzosów, Garwolin, Łaskarzew Przystanek, Kornelin, Racibory, Zdrody Nowe, Wasilków i Nowy Tomyśl.

Innowacyjne Dworce Systemowe to projekt, który pozwala na poprawę komfortu podróżnych w mniejszych miejscowościach. Jest on częścią Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego do 2023 roku w całej Polsce zostanie przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych. W szczególności, jako mieszkańca Mazowsza, cieszy mnie to, że w ramach kontraktu na projekt i budowę 9 IDS-ów, aż pięć z nich powstanie na terenie województwa mazowieckiego – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP SA, zakładający zaprojektowanie i budowę niewielkich, nowoczesnych dworców kolejowych dostosowanych do lokalnych potrzeb.

Dworce powstaną w dwóch wersjach, tzw. IDS-A (Racibory, Wasilków, Zdrody Nowe) i IDS-B (pozostałe lokalizacje). Pierwsze z nich to niewielkie dworce o powierzchni użytkowej około 29 m kw., na których pasażerowie będą mogli skorzystać z ogrzewanej wiaty oraz kompleksu toalet dostosowanego również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pod wiatą znajdą się siedziska dla podróżnych oraz stojaki na rowery. W miejscowościach, gdzie ruch podróżnych jest większy, zostaną wybudowane IDS-y w rozszerzonej formule o powierzchni około 72 m kw. Nowy dworzec tego typu będzie się składał z klimatyzowanej poczekalni, toalet oraz pomieszczenia kasy biletowej i niewielkiej przestrzeni komercyjnej.

Odzysk deszczówki, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

W IDS-ach zostaną zamontowane nowoczesne systemy informacji głosowej i wizualnej, bezpieczeństwa (monitoring wizyjny, kontrola dostępu, system włamania i napadu) oraz automatyki oświetlenia. Dworce te będą również w pełni przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności (ścieżki prowadzące, tablice dotykowe, brak barier architektonicznych). IDS-y to nie tylko nowe budynki dworców, ale również obiekty, w których zostaną zastosowane rozwiązania proekologiczne. Zostaną w nich zamontowane systemy do odzysku wody opadowej oraz wody szarej, która po oczyszczeniu będzie używana do podlewania roślin oraz spłukiwania toalet. Na nowych dworcach zostanie zainstalowane energooszczędne oświetlenie, a energia elektryczna będzie pozyskiwana częściowo z paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu budynku. Do ogrzewania dworców zostaną zastosowane pompy ciepła pobierające energię skumulowaną w gruncie.

Wykonawca, z którym została podpisana umowa, zrealizuje zadanie w formule „projektuj i buduj”, przy wykorzystaniu projektu typowego dworca IDS, opracowanego przez PKP SA. Pozostałe do wykonania prace projektowe dla poszczególnych lokalizacji powinny zakończyć się w połowie 2020 roku, wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych. Planowany termin otwarcia IDS-ów to przełom 2020 i 2021 roku. Łączny koszt inwestycji to 39,6 mln zł. Będzie ona realizowana z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: MI

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Wiceminister Ozdoba: Od 2022 r. producenci zaczną płacić za wprowadzane na rynek opakowania (05 sierpnia 2020)Dofinansowania dla właścicieli lasów prywatnych (04 sierpnia 2020)Niewdrożenie KPOŚK może bardzo zaboleć polskie aglomeracje (31 lipca 2020)Wydłużony termin naboru wniosków na dofinansowanie termomodernizacji na Śląsku (30 lipca 2020)Trwa nabór wniosków o wsparcie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (28 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony