Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
System C – nowy wymiar efektywności energetycznej. Zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska
System M - kompaktowe pompy ciepła nowej generacji firmy Glen Dimplex Polska

Powstanie 9 kolejnych Innowacyjnych Dworców Systemowych

a+a-    Powrót       27 sierpnia 2019       Transport   

26 sierpnia 2019 r. wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel uczestniczył w podpisaniu przez PKP SA umowy na projekt i budowę dziewięciu Innowacyjnych Dworców Systemowych w miejscowościach położonych w województwach: mazowieckim, podlaskim i wielkopolskim. Nowe dworce zostaną wybudowane na stacjach: Dębe Wielkie, Wrzosów, Garwolin, Łaskarzew Przystanek, Kornelin, Racibory, Zdrody Nowe, Wasilków i Nowy Tomyśl.

Innowacyjne Dworce Systemowe to projekt, który pozwala na poprawę komfortu podróżnych w mniejszych miejscowościach. Jest on częścią Programu Inwestycji Dworcowych, w ramach którego do 2023 roku w całej Polsce zostanie przebudowanych prawie 200 dworców kolejowych. W szczególności, jako mieszkańca Mazowsza, cieszy mnie to, że w ramach kontraktu na projekt i budowę 9 IDS-ów, aż pięć z nich powstanie na terenie województwa mazowieckiego – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP SA, zakładający zaprojektowanie i budowę niewielkich, nowoczesnych dworców kolejowych dostosowanych do lokalnych potrzeb.

Dworce powstaną w dwóch wersjach, tzw. IDS-A (Racibory, Wasilków, Zdrody Nowe) i IDS-B (pozostałe lokalizacje). Pierwsze z nich to niewielkie dworce o powierzchni użytkowej około 29 m kw., na których pasażerowie będą mogli skorzystać z ogrzewanej wiaty oraz kompleksu toalet dostosowanego również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pod wiatą znajdą się siedziska dla podróżnych oraz stojaki na rowery. W miejscowościach, gdzie ruch podróżnych jest większy, zostaną wybudowane IDS-y w rozszerzonej formule o powierzchni około 72 m kw. Nowy dworzec tego typu będzie się składał z klimatyzowanej poczekalni, toalet oraz pomieszczenia kasy biletowej i niewielkiej przestrzeni komercyjnej.

Odzysk deszczówki, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

W IDS-ach zostaną zamontowane nowoczesne systemy informacji głosowej i wizualnej, bezpieczeństwa (monitoring wizyjny, kontrola dostępu, system włamania i napadu) oraz automatyki oświetlenia. Dworce te będą również w pełni przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności (ścieżki prowadzące, tablice dotykowe, brak barier architektonicznych). IDS-y to nie tylko nowe budynki dworców, ale również obiekty, w których zostaną zastosowane rozwiązania proekologiczne. Zostaną w nich zamontowane systemy do odzysku wody opadowej oraz wody szarej, która po oczyszczeniu będzie używana do podlewania roślin oraz spłukiwania toalet. Na nowych dworcach zostanie zainstalowane energooszczędne oświetlenie, a energia elektryczna będzie pozyskiwana częściowo z paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na dachu budynku. Do ogrzewania dworców zostaną zastosowane pompy ciepła pobierające energię skumulowaną w gruncie.

Wykonawca, z którym została podpisana umowa, zrealizuje zadanie w formule „projektuj i buduj”, przy wykorzystaniu projektu typowego dworca IDS, opracowanego przez PKP SA. Pozostałe do wykonania prace projektowe dla poszczególnych lokalizacji powinny zakończyć się w połowie 2020 roku, wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych umożliwiających rozpoczęcie prac budowlanych. Planowany termin otwarcia IDS-ów to przełom 2020 i 2021 roku. Łączny koszt inwestycji to 39,6 mln zł. Będzie ona realizowana z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Źródło: MI

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rząd Austrii przekaże 30 mln euro na Zielony Fundusz Klimatyczny ONZ (17 września 2019)Wsparcie dla samorządów chcących realizować inwestycje, których celem jest obniżenie zużycia energii (17 września 2019)Ponad 1,9 mln zł dotacji na wyszkolenie 400 audytorów energetycznych na Ukrainie (17 września 2019)Nowa edycja Funduszy norweskich i EOG w Polsce (13 września 2019)Ponad 44 mln zł dla Kartuz na oczyszczenie jezior (13 września 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony