
W pierwszy dzień międzynarodowej konferencji, organizowanej przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Ambasadę Francji w Polsce oraz Urząd Miasta Warszawa, warto polecić dyskusję o roli efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii w rozwoju nowoczesnych miast. Rozmowa na ten temat jest szczególnie ważna przed kolejnym sezonem grzewczym, w trakcie którego na pewno wróci temat zanieczyszczenia powietrza i nieekologicznych źródeł ciepła, których wymiana staje się jednym z priorytetów rozwojowych dla polskich miast.
Współpraca dla ekorozwoju
Budowa innowacyjnego eco-miasta daje szerokie pole do popisu dla wszystkich podmiotów, zdolnych do nawiązywania często nieoczywistej współpracy między sobą – chociażby na rzecz bardziej efektywnego wykorzystywania surowców i energii. We współpracy tej może brać udział lokalny biznes, instytucje publiczne, a także środowiska naukowe. O zasadach funkcjonowania w konwencji klastra, a także o konkretnych sposobach realizowania takich projektów opowiadać będą w drugi dzień konferencji teoretycy i praktycy współpracy klastrowej z Polski, Francji i Danii, pochodzący m.in. z sektora energetyki odnawialnej.
Alternatywne wobec środków unijnych źródła finansowania miast
Zarys tematyki konferencji Innowacyjne Eco-Miasto 2018
- Jakość środowiska stymulatorem rozwoju miasta
- Budowanie szkieletu miasta - infrastruktura
- Mobilność w mieście
- Budynek, naturalnie! Rola efektywności energetycznej i OZE
- Zielona i błękitna infrastruktura
- Zrównoważone miasto jako kopalnia surowców
- Strategia gmin w obliczu rozszerzonej odpowiedzialności producentów
- Narzędzia rozwoju miast. Jak uczynić miasto lepszym miejscem do życia?
- Uwolnij potencjał, sięgnij po dane!
- Miasto oczami mieszkańca
- Współpraca i finansowanie
- Symbioza w mieście i regionie – współpraca klastrowa
- Nowe modele finansowania rozwoju miast
Do tej pory głównym ich bodźcem dla inwestycji środowiskowych były – obok środków własnych – fundusze europejskie. Wraz z rozwojem gospodarczym Polski i ewolucją sytuacji w Europie, źródło to może w kolejnych latach płynąć nieco mniej wartkim strumieniem. Dlatego warto zainteresować się innymi narzędziami, takimi jak partnerstwa publiczno-prywatne czy zielone obligacje.
Ostatnie dni rejestracji
Powyższe panele to tylko niewielki wycinek tematów, które pojawią się w tegorocznej edycji Innowacyjnego Eco-Miasta. Na uczestników, zgromadzonych w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii, czekać też będą dyskusje o zrównoważonej mobilności, roli zielonej i błękitnej infrastruktury czy mieście jako kopalni surowców.
Bezpłatna rejestracja na konferencję trwa do 20 września i dostępna jest tutaj.
