
Uwaga: aktualizacja z dn. 28.12.2022 r. - Czytaj: Obowiązek segregacji odpadów budowlanych i rozbiórkowych jednak od stycznia 2025 r. Mimo odroczenia przepisów, wskazówki dotyczące segregacji szkła budowlanego nie tracą na ważności.
Obowiązek ten wprowadziła Ustawa z 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 1648).
Jedną z wskazanych przez ustawodawcę w rozdziale 6a wspomnianej Ustawy frakcji jest szkło.
- Nowy obowiązek jest w pełni uzasadniony środowiskowo. W Polsce już dziś działają na dużą skalę zakłady oczyszczające stłuczkę szkła płaskiego (recyklerzy), przetwarzający około 430 – 440 tys. ton surowca rocznie. Po oczyszczeniu jest on przetapiany na nowe tafle szkła w krajowych hutach. Zapotrzebowanie polskich producentów szkła płaskiego na dobry surowiec jest znacznie większe niż podaż, a produkcja szkła float w kraju osiągnęła w 2021 roku 1,76 mln ton. Gorszej jakości stłuczka jest także wykorzystywana do produkcji wełny szklanej – wyjaśnia Piotr Kardaś, Związek Pracodawców Polskie Szkło.
Trudno przesądzać, czy nowy obowiązek będzie realizowany od razu przez większość zobowiązanych, jednakże warto działania zaplanować tak, aby zebrany surowiec szklany faktycznie trafił do przetopienia. Dlatego recyklerzy i producenci szkła float wspólnie opracowali instrukcję segregacji szklanych odpadów budowlanych wspólnie opracowali instrukcję segregacji
Czytaj: Odpady budowlane i rozbiórkowe a zmiany prawne od 2023 r. Na co się przygotować?
