Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
20.01.2021 20 stycznia 2021

Jest lista sprzedawców zobowiązanych na rok 2021

   Powrót       28 grudnia 2020       Energia   

Prezes URE wyznaczył 177 tzw. sprzedawców zobowiązanych (definicja) na obszarach działania poszczególnych dystrybutorów oraz jednego dla wytwórców przyłączonych do sieci przesyłowej. - Zadania realizowane przez sprzedawców zobowiązanych stanowią istotny element zapewnienia prawidłowego funkcjonowania systemów wsparcia OZE: w szczególności systemu aukcyjnego, systemów FIT/FIP, a także prosumenckiego systemu wsparciazauważa Rafał Gawin, Prezes URE.

Do obowiązków sprzedawców zobowiązanych należy m.in. zakup energii odnawialnej z instalacji OZE o mocy mniejszej niż 500 kW, rozliczanych w systemie aukcyjnym oraz w systemie taryfy gwarantowanej (FIT) a także zakup wprowadzanej do sieci dystrybucyjnej energii odnawialnej wytwarzanej przez przedsiębiorców eksploatujących mikroinstalacje (jeśli ci nie zdecydują się na skorzystanie z prosumenckiego systemu opustów),

Sprzedawcy zobowiązani dokonują również rozliczenia ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci i pobranej z sieci przez prosumentów.

Czytaj też: Nawet 80 proc. energii z instalacji prosumenckich dławione przez operatorów.

Wyznaczenie przez Prezesa URE sprzedawców zobowiązanych na kolejny rok wynika z zapisów ustawy o odnawialnych źródłach energii. Zgodnie z nią operatorzy systemów dystrybucyjnych elektroenergetycznych przekazują regulatorowi informacje dotyczące sprzedawców energii o największym wolumenie jej sprzedaży odbiorcom końcowym. Następnie Prezes URE wyznacza sprzedawcę zobowiązanego na terenie działania każdego z operatorów.

Zaktualizowana lista wszystkich tzw. sprzedawców zobowiązanych znajduje się tutaj.

Źródło: URE.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Piotr Czopek dyrektorem w PSEW (15 stycznia 2021)Obowiązki sprawozdawcze wynikające z ustawy o OZE – pierwszy termin mija 30 stycznia (12 stycznia 2021)Komu dom pełen słońca? (05 stycznia 2021)Przedłużenie aukcji OZE do końca 2021 r. (04 stycznia 2021)Zagłębie Miedziowe z ambicjami na zagłębie OZE? (28 grudnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony