Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Smart Room Heating - aplikacja, która wspiera wydajność pomp ciepła firmy Glen Dimplex Polska
System C – nowy wymiar efektywności energetycznej. Zarządzenie ogrzewaniem i chłodzeniem obiektów komercyjnych firmy Glen Dimplex Polska

Pierwsze doniesienia o propozycji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

a+a-    Powrót       09 stycznia 2020       Energia   

W propozycji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji KE przewiduje 7,5 mld euro nowych środków; dostęp do pieniędzy będzie jednak warunkowy - tylko dla tych realizujących cele klimatyczne UE - wynika z projektu, do którego dotarła PAP.

Propozycja w tej sprawie, która ma być jednym z głównych filarów nowego Europejskiego Zielonego Ładu, jest w wewnętrznych konsultacjach w Komisji Europejskiej. Jej prezentację zaplanowano na 14 stycznia br.

Dla Polski projekt ma kluczowe znaczenie, bo środki, które mają trafić nad Wisłę z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, mają wesprzeć regiony najbardziej narażone na negatywne skutki dążenia do celu neutralności klimatycznej.

237 tys. miejsc pracy jest zależnych od węgla

Problem dotyczy nie tylko Polski. Komisja Europejska podkreśla, że infrastruktura węglowa (np. kopalnie) jest obecna w 108 regionach w UE i blisko 237 tys. miejsc pracy jest zależnych od tego paliwa kopalnego.

Propozycja w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST) odwołuje się do wcześniejszych zapowiedzi, które przewidują, że w ramach Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji mają być realizowane inwestycje na 100 mld euro ze wsparciem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Na kwotę tę mają się złożyć pieniądze z budżetu UE, gwarancje oraz środki prywatne i z zasobów krajowych.

Mechanizm dostępny dla wszystkich (którzy dążą do neutralności klimatycznej w 2050 r.)

Projekt KE przewiduje, że Mechanizm będzie ustanowiony w ramach polityki spójności, która jest głównym narzędziem UE służącym redukcji różnic ekonomicznych w krajach członkowskich. Komisja nie pokazuje, ile środków miałoby trafić do którego państwa członkowskiego. W założeniu FST ma być dostępny dla wszystkich krajów, są jednak ograniczenia. Metoda obliczania wkładu dla poszczególnych regionów ma brać pod uwagę skalę wyzwań w tych obszarach UE, gdzie węgiel odgrywa największą rolę i gdzie jest największa emisja CO2.

Bruksela zakłada, że państwa członkowskie korzystające z funduszu będą musiały przygotować plan lub plany transformacji zawierające szczegóły planowanych działań do 2030 roku. Mają one być zgodę z planami krajowymi i celem neutralności klimatycznej do 2050 roku.

W ten sposób Bruksela chce zapewnić, żeby wszystkie państwa osiągnęły cele neutralności klimatycznej do 2050 roku, mimo, że Polska, jako jedyny kraj w UE nie zadeklarowała tego na grudniowym szczycie.

- Wsparcie ze strony Funduszu Sprawiedliwej Transformacji będzie udostępnione pod warunkiem zatwierdzenia planów transformacji, które muszą zawierać w szczególności opis zobowiązań państw członkowskich (...) zgodny z unijnymi celami klimatycznymi - czytamy w jednym z dokumentów, jakie przygotowała KE. Środki na transformację będą mogły wspierać odnawialne źródła energii, ale nie projekty związane z węglem, gazem czy energią atomową.

Po prezentacji propozycji zajmą się nią Parlament Europejski i państwa członkowskie w Radzie UE. Dopiero w wyniku ich negocjacji wypracowany zostanie ostateczny kształt mechanizmu wspierającego.

Z Zagrzebia Krzysztof Strzępka (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Miliardy euro na transformację energetyczną - tylko dla zaangażowanych (15 stycznia 2020)Samorządy za zasobnym i wieloletnim Funduszem Sprawiedliwej Transformacji (09 grudnia 2019)Echa słów prezydenta Macrona o Polsce (26 września 2019)Z czym Polska pojedzie na Szczyt klimatyczny ONZ? (13 września 2019)Prezydent: neutralność klimatyczna to nie dekarbonizacja za wszelką cenę (04 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony