Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Kielce 4D umożliwiają pomiar potencjału solarnego

a+a-    Powrót       10 lipca 2019       Energia   

Kielce są jedynym miastem w naszym kraju, w którym publikowany jest aktualny zestaw danych Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej z wykorzystaniem najnowocześniejszego rozwiązania – Kielce 4D. Dostępna aplikacja, opracowana w oparciu o dane lotnicze (z kwietnia br.), jest zamieszczona na specjalnej stronie internetowej 4d.kielce.eu, a także na platformie Idea Kielce. Aplikacja ta jest dostępna dla wszystkich mieszkańców, urzędników, przedsiębiorców, inwestorów czy innych osób, które poszukują specjalistycznych danych.

Trzy wymiary i zmiany w czasie

Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu będzie można m.in. dokonywać pomiarów w poziomie i pionie, mierzyć powierzchnie, porównywać istniejące i dostępne ortofotomapy czy wreszcie mierzyć potencjał solarny dachów na wszystkich budynkach w mieście, ich kubaturę oraz analizować zacienianie, nasłonecznianie budynków i ich wzajemne relacje dla każdego dnia w roku.

Informacja przestrzenna, która uzbrojona jest w trzeci wymiar, pozwoli oglądać, analizować dowolny fragment miasta z wielu stron i perspektyw. Poza tym dzięki powtarzaniu zakresu pomiarów w oparciu o specjalistyczne zdjęcia lotnicze odnawiany jest co kilka lat zasób mapowy, przez co możliwa jest analiza zachodzących zmian, monitorowanie kierunków rozwoju przestrzennego czy aktywnego wpływu na wygląd Kielc i zrównoważoną politykę zagospodarowania terenu.

Koszt projektu zamknął się kwotą 330 tysięcy złotych brutto.

Źródło: Urząd Miasta Kielce

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju czeka na podpis Prezydenta (20 lipca 2020)Zatrzymania w związku z budową zamku w Stobnicy (17 lipca 2020)SIRTZ : Ocena zanieczyszczeń gruntu jest konieczna przed wydaniem pozwolenia na budowę (14 lipca 2020)Samorządy chciałyby znów decydować, gdzie budować wiatraki – jak niemieckie landy (01 czerwca 2020)Czy wracać do tego, co było? Czyli o transporcie w mieście w obliczu pandemii (18 maja 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony