Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz referendarz w Centralnym Laboratorium Badawczym Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Kompleksowa realizacja instalacji PV – od produktu, po ubezpieczenie i opiekę rachunków Columbus Energy

Rząd likwiduje szarą strefę w handlu kopciuchami. Sprzedawcom ma grozić nawet 100 tys. zł kary

a+a-    Powrót       21 czerwca 2019       Powietrze i klimat   

Do Sejmu trafił przed kilkoma dniami rządowy projekt ustawy, który nadaje wojewódzkim organom Inspekcji Handlowej nowe uprawnienia kontrolne. Obowiązujące ponad 1,5 roku standardy dla kotłów są dziś bowiem obchodzone na wiele różnych sposobów.

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. miało wprowadzić do polskiego porządku prawnego rewolucyjne restrykcje jakościowe dla kotłów o mocy do 500 kW, czyli tych używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach. Przepisy wprowadziły obowiązujący od 1 października 2017 r. zakaz produkcji kotłów niespełniających norm, a od 1 lipca 2018 r. zakaz ich sprzedaży. Tymczasem nielegalne już dziś urządzenia dalej z łatwoscią można znaleźć zarówno w sprzedaży internetowej, jak i stacjonarnej. Sprytni przedsiębiorcy posługują się innymi nazwami, np. „urządzenia do ogrzewania ciepłej wody użytkowej” lub „kotły na biomasę niedrzewną”. Do prokuratury trafiły także zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez producentów, którzy fałszują świadectwa jakości urządzeń.

Przysłowiowy kij to nawet 100 tys. zł

Od ponad 1,5 roku mamy więc w Polsce standardy, ale wciąż brakuje działającego systemu kontroli oraz ewentualnych sankcji za ich nieprzestrzeganie. Odpowiedzialnością za walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami rząd postanowił więc obarczyć wojewódzkie organy Inspekcji Handlowej. Projektowany(1) art. 168b ust. 1 ustawy Prawo ochrony środowiska (POŚ) zobowiązuje je do kontrolowania spełniania przez kotły obowiązujących prawem standardów m.in. poprzez oględziny urządzeń w magazynie i sklepie, porównywanie dokumentacji oraz urządzeń, a także weryfikację zgodności tabliczek znamionowych z wynikami badań laboratoryjnych. Wyniki kontroli mają trafiać do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w terminie do końca marca każdego roku będzie przekazywał je opinii publicznej. Do oszustw zniechęcać mają też sięgające nawet 5 proc. uzyskanych przez przedsiębiorcę w poprzednim roku kalendarzowym przychodów kary pieniężne. Ich stawki mają wahać się od 10 do nawet 100 tys. zł. Uzyskane w ten sposób środki mają stanowić dochód budżetu państwa.

Ograniczyć import

Wadą dotychczasowych przepisów jest też zdaniem rządu pozostawienie poza ich zakresem urządzeń wyprodukowanych lub dopuszczonych do obrotu przez podmioty z innych krajów Unii Europejskiej, Turcji, Norwegii, Islandii oraz Lichtensteinu. - Pozostawienie w obrocie zagranicznych kotłów niespełniających wymogów krajowych godzi w cel wprowadzanej regulacji, jakim jest poprawa jakości powietrza w Polsce – piszą autorzy nowelizacji. Dlatego projekt, w ramach proponowanych zmian przepisów art. 171b POŚ, wprowadza przepis umożliwiający ograniczenie wprowadzania do obrotu na terenie kraju kotłów pochodzących także z wymienionych wyżej krajów. Unijne prawo dopuszcza ograniczenie swobody przepływu towarów wprowadzonych legalnie do obrotu w innym państwie, jeżeli takie ograniczenia są proporcjonalne do wyznaczonego celu i są uzasadnione względami określonymi w art. 36 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TfUE) lub tzw. wymogami imperatywnymi (koniecznymi). Ochrona środowiska została już uznana przez unijny Trybunał Sprawiedliwości jako usprawiedliwiająca wprowadzenie tego typu regulacji ograniczających m.in. w wyroku w sprawie 302/85(2) – „duńskie butelki”.

12 czerwca br. projekt nowelizacji został skierowany do pierwszego czytania w komisjach: Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Dokument nie trafił jeszcze do porządku obrad podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, tj. w dniach 3-5 lipca br.

Kamil Szydłowski: Dziennikarz, prawnik Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Przypisy

1/ Treść projektu:
https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/7172-nowela-pos-inspekcja-handlowa.pdf
2/ Opisana sprawa:
http://curia.europa.eu/juris/liste.jsf?language=en&jur=C,T,F&num=302/86&td=ALL

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Mobilne biura programu „Czyste Powietrze” ruszają w trasę po Śląsku i Małopolsce (09 lipca 2020)Większości państw UE nie uda się zmniejszyć zanieczyszczenia powietrza i jego skutków dla zdrowia do 2030 r. (29 czerwca 2020)Ministerstwo Klimatu nie przedłuży starych norm dla miałów węglowych (19 czerwca 2020)Świat może zmienić zbiorowa energia pojedynczych ludzi (18 czerwca 2020)Wysokie stężenia benzenu w Kędzierzynie Koźlu. Poszukiwania winowajcy trwają (17 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony