Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Praktykant (gospodarka odpadami) Odzysk.biz
Maszyna kompostująca Oklin GG02 firmy Interseroh Polska

Kowalczyk: BDO pozwoli śledzić drogę odpadu od powstania do utylizacji

a+a-    Powrót       25 lipca 2019       Odpady   

Tzw. Baza Danych Odpadowych zacznie w pełni funkcjonować od 1 stycznia 2020 r. i pozwoli uszczelnić system gospodarki odpadami w Polce - powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Ustawa o BDO została już podpisana przez Prezydenta.

Minister podkreślił, że wszyscy którzy wytwarzają odpady, zajmują się ich transportem, przetwarzaniem, utylizacją, muszą zarejestrować się w BDO (bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami). Do bazy nie muszą rejestrować się np. mieszkańcy czy rolnicy, którzy gospodarują na mniej niż 75 ha. Warunki, na podstawie których trzeba się zarejestrować, dostępne są na stronie bdo.mos.gov.pl.

Na razie 130 tys. podmiotów w BDO

Kowalczyk poinformował na konferencji, że na razie w bazie zarejestrowanych jest 130 tys. podmiotów. Przyznał, że na razie to mało, ale po 1 stycznia wszyscy zajmujący się gospodarką odpadową będą musieli znaleźć się w bazie, inaczej nie będą mogli wystawiać dokumentów, przyjmować odpadów.

Według Kowalczyka, BDO uszczelni system i pozwoli śledzić drogę odpadu od wytworzenia poprzez transport po utylizację. Baza da również informację, ile powstaje odpadów w Polsce.

Minister zwrócił uwagę, że baza pozwoli osiągać unijne wymogi związane z gospodarką odpadową. Przypomniał, że 65 proc. będziemy musieli poddawać odzyskowi i recyklingowi, do 30 proc. odpadów będzie można przetworzyć w spalarniach, a tylko do 10 proc. będzie można składować.

Najpierw BDO, potem ROP

Kowalczyk dodał, że po zafunkcjonowaniu BDO będzie można myśleć o wprowadzeniu tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Chodzi mi o to, by pokrywali oni koszty zbiórki i recyklingu niektórych odpadów, np. opakowań.

Krystian Szczepański, dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska, który jest odpowiedzialny za wdrożenie BDO, zapewnił, że będzie ona w stanie obsłużyć dziennie nawet kilkaset tysięcy użytkowników. Serwerom ma towarzyszyć chmura, z której będzie można pobierać odpowiednie informacje.

Do września br. gotowy ma być moduł ewidencji odpadów, który będzie testowany z użytkownikami bazy. Od listopada gotowy ma być też elektroniczny wniosek rejestracyjny. Obecnie trzeba to pobrać, wypełnić i przesłać do marszałka województwa. W grudniu dostępny ma być moduł sprawozdawczości.

Szczepański poinformował ponadto, że od października ruszają szkolenia dla osób, które mają korzystać z BDO. Mają się one odbyć we wszystkich miastach wojewódzkich, a także przez Internet.

Ustawa o BDO z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odpadach wprowadzającą elektroniczną ewidencję odpadów - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta RP.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że z dniem 1 stycznia 2020 r. wejdą w życie przepisy dotyczące sprawozdawczości i ewidencji. Natomiast 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy umożliwiające przekazywanie i gromadzenie dokumentów potwierdzających zbieranie, odzysk i recykling odpadów produktowych. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Nowela wprowadzająca ewidencję odpadów wraca do Sejmu (27 czerwca 2019)Rząd: od 2020 r. ewidencja odpadów wyłącznie drogą elektroniczną (30 kwietnia 2019)Odpowiedzialność producenta za opakowania najwcześniej za rok (23 kwietnia 2019)Czym żył sektor ochrony środowiska w mijającym roku? (27 grudnia 2018)Firmy budowlane mają problem. Nałożono na nie obowiązek, ale nie mają jak go wypełnić (07 listopada 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony