
Jak po każdych wyborach, stanowiska w najważniejszych państwowych instytucjach objęły nowe osoby. Tym razem zmian było jednak więcej, gdyż powołano nowe ministerstwa, a dotychczas istniejącym zmodyfikowano nazwy i zakres obowiązków.
Na czele najważniejszego dla nas Ministerstwa Środowiska stanął profesor Jan Szyszko. W pracy pomagać mu będzie sześciu wiceministrów, z których każdy odpowiedzialny jest za inną część sektora. Całkowitą nowością jest Ministerstwo Energii, którym zarządza Krzysztof Tchórzewski. W innych resortach natomiast zrobiono porządki - w ten sposób powstało Ministerstwo Rozwoju (Mateusz Morawiecki), Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Marek Gróbarczyk) oraz Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa (Andrzej Adamczyk). Resort rolnictwa i rozwoju wsi objął Krzysztof Jurgiel.
Także najważniejsze instytucje mają od niedawna nowych zarządców. Prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został, już po raz trzeci, Kazimierz Kujda. Jedyną instytucją zarządzaną przez kobietę jest Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej: jego prezesem jest obecnie Iwona Koza.
Oficjalnie nie zostali jeszcze mianowani Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Ich obowiązki pełnią teraz odpowiednio Jakub Dziubecki i Roman Jaworski. Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych został Konrad Tomaszewski. Bez zmian w URE: prezesem Urzędu jest w dalszym ciągu Maciej Bando.

Redaktor naczelna, sozolog