Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy inspektor ds. planów rozwoju przedsiębiorstw gazowniczych Urząd Regulacji Energetyki
Pompa ciepła PCCO SPLIT 13 kW: niezawodność, ulubiony kolor i 5 lat gwarancji firmy Hewalex

LeadAIR – Ruszył nowy projekt dla miast

a+a-    Powrót       02 grudnia 2019       Powietrze i klimat   

Forum Energii rozpoczyna nowy program dla samorządów, które poszukują wiedzy, inspiracji i wsparcia w działaniach na rzecz czystego powietrza. Program LeadAIR obejmie siedemnaście średniej wielkości miast, których samorządowcy i menedżerowie dowiedzą się jak zaplanować i przeprowadzić programy antysmogowe i skutecznie pozyskać środki na lokalną niskoemisyjną transformację. Od 28 listopada br. do 15 stycznia 2020 można zgłaszać swój udział w programie.

- W 2018 roku opublikowaliśmy strategię dla ciepłownictwa ”Czyste ciepło 2030”. Wskazaliśmy w niej cele do osiągnięcia i możliwe działania by na dobre i w konkretnej perspektywie zmniejszyć emisję CO2. Wiemy jednocześnie, że by stało się to faktem, potrzebne są działania na poziomie lokalnym: konkretna wiedza o najnowszych technologiach, finansowaniu inwestycji, regulacjach oraz umiejętności optymalizowania kosztów, diagnozowania lokalnych potrzeb i komunikowania zmiany mieszkańcom – mówi dr Joanna Maćkowiak-Pandera, Prezes Forum Energii.

Na czym polega program LeadAIR?

Do udziału w programie LeadAIR zaproszonych zostanie siedemnaście średniej wielkości miast, które wyłonione zostaną w drodze otwartej rekrutacji. Ich przedstawiciele/przedstawicielki (samorządowiec i miejski menedżer) wezmą udział w pięciodniowym szkoleniu w marcu 2020 roku. Jego program obejmuje tematykę technologii i ich kosztów, finansowania działań, optymalizacji usług i kosztów, inwentaryzacji lokalnych potrzeb i komunikowania zmian, a także otoczenia prawnego. Uczestnicy otrzymają również indywidualne doradztwo i wsparcie. Rezultaty przedstawione będą podczas konferencji w kwietniu przyszłego roku. Jeśli wypracowane w programie LeadAIR pomysły zostaną wdrożone, to program ma szansę pośrednio poprawić jakość powietrza na obszarze zamieszkałym przez ponad milion obywateli.

By wziąć udział w programie należy zapoznać się z regulaminem udziału i wypełnić formularz zgłoszeniowy online, który znajduje się na stronie internetowej Forum Energii. Formularz będzie dostępny do 15 stycznia 2020 roku.

- Do tej pory do grona partnerów programu LeadAIR dołączyli Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie i Polski Alarm Smogowy. Liczymy, że przyłączą się do nich inne organizacje branżowe i pozarządowe, a szczególnie stowarzyszenia i związki miast – mówi Magdalena Tchórznicka, koordynatorka programu z Forum Energii.

Więcej informacji: www.forum-energii.eu/pl/wydarzenia/leadair

Źródło: Forum Energii

Teraz SamorządWięcej treści dotyczących samorządów w zakładce Teraz Samorząd.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Rozpoczyna działalność Rada ds. ekoMałopolski (06 grudnia 2019)Dlaczego warto wziąć udział w konkursie Eco-Miasto? (05 grudnia 2019)Tarnowska rada chce zakazu używania paliw stałych do ogrzewania (03 grudnia 2019)MPK a smog. W Poznaniu darmowa komunikacja miejska w czasie smogu (03 grudnia 2019)Śląskie: Ruszyła kampania edukacyjna „RO2bimy pozytywną atmosferę” (29 listopada 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony