Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Key Account Manager - Fotowoltaika Energomix Sp. zo. o.
Dom bez rachunków Columbus Energy

ME: 76 proc. uprawnionych do zamrożonych cen prądu dopełniło formalności

a+a-    Powrót       17 września 2019       Energia   

Ministerstwo Energii szacuje, że ok. 76 proc. podmiotów uprawnionych w II półroczu 2019 r. do odbioru energii po zamrożonej cenie dopełniło formalności i złożyło stosowne oświadczenia do ich sprzedawców energii. Termin składania oświadczeń minął 13 sierpnia.

Według szacunków dokonanych 10 dni po upływie przedłużonego terminu, oświadczenia złożyło ok. 76 proc. uprawnionych - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister energii Tadeusz Skobel. Odsetek oświadczeń, złożonych w pierwotnie wskazanym terminie - do 29 lipca 2019 r. - do przedsiębiorstw obrotu (sprzedawców energii - PAP) ministerstwo oszacowało na 70 proc. ME oceniło też, że wśród odbiorców końcowych, którzy nie złożyli oświadczeń, są zazwyczaj punkty poboru energii elektrycznej o niskim zużyciu energii elektrycznej.

W odpowiedzi na interpelację wskazano, że koncesje na obrót energią elektryczną posiada ponad 460 spółek, jednak - zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki - aktywnie na rynku działa ok. 120 spółek. Natomiast monitoring ME prowadziło na próbie sprzedawców, obejmującej ponad 80 proc. całkowitego wolumenu sprzedaży do odbiorców końcowych.

Odbiorcy końcowi z dużym zużyciem energii złożyli oświadczenia w pierwszej kolejności

ME podało, że wśród badanych spółek odsetek oświadczeń złożonych przez uprawnione podmioty wynosił od 69 do 98,9 proc. w stosunku do ich liczby. Przypomniało jednocześnie, że odsetek oświadczeń nie jest tożsamy z wolumenem. Z otrzymanych informacji wynika, że odbiorcy końcowi ze stosunkowo dużym zużyciem złożyli oświadczenia w pierwszej kolejności, w pierwotnym terminie - zaznaczyło ministerstwo. Dodatkowo, okazało się, że wśród oświadczeń były złożone przed odbiorców z grupy taryfowej G, którzy nie mieli takiego obowiązku - czyli gospodarstwa domowe. Oświadczenia te nie zostały zaliczane do końcowego szacunku.

Zgodnie z ustawą o cenach prądu uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie w II półroczu 2019 r. mieli złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status. Obowiązek ten objął mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne (w rozumieniu ustawy o finansach publicznych), państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Złożenie w terminie oświadczenia było konieczne dla rozliczenia w II półroczu 2019 r. według cen i stawek opłat za energię elektryczną, stosowanych 30 czerwca 2018 r. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Kolejny konieczny etap dla PEP2040 to transparentne konsultacje (09 września 2020)Wchodzi w życie rozporządzenie regulujące sposób kwalifikacji odbiorcy energochłonnego (01 września 2020)W aukcjach OZE 2021 r. tylko nowe moce, akcent na fotowoltaikę (21 sierpnia 2020)Jest projekt nowelizacji ustawy o OZE (05 sierpnia 2020)Europejska branża pozyskiwania ciepła z energii słonecznej zobowiązuje się aktywnego udziału w Green Recovery (27 lipca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony