Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Inspektor w Oddziale w Poznaniu Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa
Zespoły kogeneracyjne zasilane paliwami gazowymi firmy Horus Energia

ME: 76 proc. uprawnionych do zamrożonych cen prądu dopełniło formalności

a+a-    Powrót       17 września 2019       Energia   

Ministerstwo Energii szacuje, że ok. 76 proc. podmiotów uprawnionych w II półroczu 2019 r. do odbioru energii po zamrożonej cenie dopełniło formalności i złożyło stosowne oświadczenia do ich sprzedawców energii. Termin składania oświadczeń minął 13 sierpnia.

Według szacunków dokonanych 10 dni po upływie przedłużonego terminu, oświadczenia złożyło ok. 76 proc. uprawnionych - napisał w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister energii Tadeusz Skobel. Odsetek oświadczeń, złożonych w pierwotnie wskazanym terminie - do 29 lipca 2019 r. - do przedsiębiorstw obrotu (sprzedawców energii - PAP) ministerstwo oszacowało na 70 proc. ME oceniło też, że wśród odbiorców końcowych, którzy nie złożyli oświadczeń, są zazwyczaj punkty poboru energii elektrycznej o niskim zużyciu energii elektrycznej.

W odpowiedzi na interpelację wskazano, że koncesje na obrót energią elektryczną posiada ponad 460 spółek, jednak - zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki - aktywnie na rynku działa ok. 120 spółek. Natomiast monitoring ME prowadziło na próbie sprzedawców, obejmującej ponad 80 proc. całkowitego wolumenu sprzedaży do odbiorców końcowych.

Odbiorcy końcowi z dużym zużyciem energii złożyli oświadczenia w pierwszej kolejności

ME podało, że wśród badanych spółek odsetek oświadczeń złożonych przez uprawnione podmioty wynosił od 69 do 98,9 proc. w stosunku do ich liczby. Przypomniało jednocześnie, że odsetek oświadczeń nie jest tożsamy z wolumenem. Z otrzymanych informacji wynika, że odbiorcy końcowi ze stosunkowo dużym zużyciem złożyli oświadczenia w pierwszej kolejności, w pierwotnym terminie - zaznaczyło ministerstwo. Dodatkowo, okazało się, że wśród oświadczeń były złożone przed odbiorców z grupy taryfowej G, którzy nie mieli takiego obowiązku - czyli gospodarstwa domowe. Oświadczenia te nie zostały zaliczane do końcowego szacunku.

Zgodnie z ustawą o cenach prądu uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie w II półroczu 2019 r. mieli złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status. Obowiązek ten objął mikro i małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne (w rozumieniu ustawy o finansach publicznych), państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Złożenie w terminie oświadczenia było konieczne dla rozliczenia w II półroczu 2019 r. według cen i stawek opłat za energię elektryczną, stosowanych 30 czerwca 2018 r. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Poziom segregacji odpadów w Katowicach już w 2019 r. wyniósł 50 proc. (15 stycznia 2020)W 2020 r. rząd planuje kupić prawie 58 TWh zielonej energii. Wyda na ten cel ponad 25 mld zł (15 stycznia 2020)Przedsiębiorca prosumentem, czyli szansa na zwiększenie konkurencyjności na rynku UE (03 stycznia 2020)Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii Enei i Energi Obrót (31 grudnia 2019)Bardzo niskie ceny wiatru na lądzie (20 grudnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony