Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Wydziale Wdrażania Programów Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Starszy inspektor ds. działań i rozliczeń księgowych w projekcie pn. „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce” oraz bieżącej obsługi finansowej jednostki RDOŚ w Krakowie

Zmiany w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju

a+a-    Powrót       24 lipca 2019       Management   

Wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda został pełnomocnikiem rządu ds. partnerstwa publiczno-prywatnego. Z kolei wiceminister Grzegorz Puda objął funkcję pełnomocnika rządu ds. organizacji Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. w Katowicach.

- Obaj Panowie zajmą się tematami trudnymi, ale szlaki mają już przetarte. Minister Buda (na zdjęciu po prawej) będzie miał zadanie rozkręcenia PPP w Polsce. To jeden ze sposobów finansowania inwestycji, na który będziemy stawiać w najbliższych latach – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Zdaniem ministra Kwiecińskiego PPP wymaga współpracy wielu resortów i żeby działało, potrzebuje osób, którzy umieją budować mosty pomiędzy ludźmi.

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju jest centralną rządową jednostką odpowiedzialną za politykę państwa w dziedzinie PPP. Dzięki temu ma umocowanie ustawowe między innymi do prowadzenia monitoringu rynku, wspierania konkretnych inwestycji czy opracowywania wzorcowej dokumentacji. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowało między innymi nowelizację ustawy o PPP oraz politykę państwa w zakresie partnerstwa.

Działania MIiR na rzecz PPP mają doprowadzić do tego, że do końca 2020 roku: zostanie zawartych 100 nowych umów PPP, wartość inwestycji realizowanych w tej formule wyniesie co najmniej 5 procent nakładów inwestycyjnych w sektorze publicznym, co najmniej 10 postępowań o wybór partnera prywatnego zainicjuje sektor rządowy, 40 procent postępowań – rządowych i samorządowych – będzie kończyć się sukcesem.

Duże wydarzenie i duże pieniądze

Minister Kwieciński podkreślił, że nowe zadania wiceministra Grzegorza Pudy (na zdjęciu po lewej) wynikają natomiast z dwóch powodów: sukcesu Polski na arenie międzynarodowej i odejścia wiceminister Małgorzaty Zielińskiej. - Jedno z największych wydarzeń pod egidą ONZ – Światowe Forum Miejskie - wymaga sprawnego koordynatora na poziomie rządowym. I taką rolę będzie miał wiceminister Puda jako pełnomocnik – powiedział minister.

Zadaniem wiceministra Grzegorza Pudy w najbliższych miesiącach będą negocjacje z jedną z agend ONZ - UN Habitat. Rozmowy są konieczne, bo trzeba doprecyzować i podzielić obowiązki przy organizacji forum. Minister Puda będzie też promował wydarzenie, które w 2022 roku ma się odbyć w Katowicach. Dobrą okazją do tego będzie na przykład Światowe Forum Miejskie w 2020 roku w Abu Dhabi.

Światowe Forum Miejskie po raz pierwszy odbędzie się w mieście Europy Środkowej. To ogromne wyróżnienie i wielki prestiż dla Polski. ONZ już drugi raz doceniło potencjał i możliwości Katowic do goszczenia tak dużego wydarzenia, bo w grudniu zeszłego roku miasto było gospodarzem Szczytu Klimatycznego.

Wiceminister Puda przejmie też od Małgorzaty Zielińskiej, która została członkiem zarządu PKP S.A., zarządzanie Programem Infrastruktura i Środowisko, czyli ponad 27 miliardów euro pieniędzy unijnych na największe inwestycje infrastrukturalne, energetyczne i ekologiczne, w tym specjalną pulą pieniędzy na walkę ze smogiem na Śląsku.

Wiceministrowie nie będą pobierali dodatkowego wynagrodzenia za pełnienie funkcji pełnomocników.

Źródło: MIiR

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Browar, który chce zredukować zużycie wody o połowę (01 października 2019)Wsparcie dla samorządów inwestujących w obniżenie zużycia energii (17 września 2019)Ruszył cykl szkoleń z PPP dla samorządów i firm (10 września 2019)Jak samorządy wykorzystują PPP? (12 sierpnia 2019)PPP w Mławie: oczyszczalnia to nie wszystko (12 lipca 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony