
© KsPhoto
W sprawie ograniczenia wprowadzania na rynek jednorazowego plastiku, jego producenci w Polsce nadal pozostają w blokach startowych. Niezmiennie, od lipca 2019 r. Wtedy weszła w życie dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko (z ang. Single Use Plastics - SUP), ale polska ustawa ją wdrażająca wciąż tkwi w Rządowym Centrum Legislacji (RCL).
We wrześniu br. organizacja Rethink Plastik Alliance wskazała, że Polska jest w ogonie krajów ograniczających wprowadzanie jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych. Dopytywane wówczas przez redakcję Ministerstwo Klimatu i Środowiska informowało, że „projekt tzw. ustawy SUP (UC73) znajduje się na etapie komisji prawniczej. W kolejnym etapie trafi do potwierdzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów oraz do przyjęcia przez Radę Ministrów. Przyjęcie tego aktu prawnego jest planowane w tym roku”.
Co dziś, w pierwszych dniach grudnia, mówi ministerstwo? W ciągu czterech tygodni ma nastąpić „przekazanie do Sejmu”. - Przekazanie projektu SUP do Sejmu planowane jest przed końcem bieżącego roku – informuje nas biuro prasowe MKiŚ.
W międzyczasie (od września do dziś) niewiele się zmieniło. O pracach ministerstwa nad projektem wdrażającym dyrektywę SUP zapewniał jeszcze dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami Robert Chciuk na kongresie Envicon. Następnie w październiku br. przedstawiono nowszą wersję projektu, m.in. rezygnując z wyznaczonych uprzednio rocznych celów udziału recyklatu w opakowaniach.
Po kolejnej zapowiedzi, wyostrzamy czujność, przywołując dane. Raport roczny 2022 PlasticsEurope(1) Polska „Branża tworzyw sztucznych 2022” podaje, ze aż 41% odpadów tworzyw sztucznych jest w Polsce składowanych (w przypadku opakowań, jest to 25%). Do zamknięcia obiegu surowców jeszcze daleko.
Czytaj też: Plastik wypływa z Europy. Ale nie tylko Stary Kontynent sobie nie radzi

Redaktor naczelna, sozolog
Przypisy
1/ Mowa o raporcie: Branża tworzyw sztucznych 2022 (w artykule cytujemy najnowsze dane, za rok 2020):https://plasticseurope.org/pl/wp-content/uploads/sites/7/2022/09/Raport-Plastics-Europe-Polska-2022_PL.pdf