Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Operator Koparki/Ładowarki SUEZ Polska Sp. z o.o.
SklepSUEZ.pl - podstawiamy kontener na odpady pod Twój dom - i masz to z głowy! firmy SUEZ

Mniej odpadów na składowiskach

a+a-    Powrót       01 grudnia 2016       Odpady   

Polska w rankingu poziomu recyklingu państw UE klasyfikuje się dużo poniżej średniej unijnej. Ministerstwo Środowiska pracuje nad rozwiązaniami, które zmniejszą liczbą odpadów trafiających na wysypisko i zachęcą mieszkańców do bardziej efektywnej segregacji.

- Składowanie to najgorsza metoda zagospodarowania odpadów, w wyniku której bezpowrotnie tracone są cenne surowce wtórne. Przygotowane przez Ministerstwo Środowiska regulacje mają sprawić, aby na wysypiska trafiało ich jak najmniej - mówi Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

Ministerstwo Środowiska przedstawiło projekt zmiany rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, w odniesieniu do wysokości stawek opłat za składowanie odpadów. To kolejny krok, który ma na celu wspieranie efektywnego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Obecnie w Polsce poziom recyklingu odpadów komunalnych wynosi zaledwie 32 proc. i znacznie odbiega od średniej UE (Niemcy 63,8 proc., Austria 56,3 proc., Belgia 55,1 proc., Szwajcaria 53,5 proc.)

Zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami należy najpierw zapobiegać ich powstawaniu, a te już wytworzone ponownie wykorzystywać lub poddać recyklingowi. Składowanie odpadów jest najgorszą metodą ich zagospodarowania. (PAP)

O wprowadzanych zmianach w opłatach za składowanie odpadów pisaliśmy kilka dni temu w artykule Stawki za składowanie odpadów pójdą w górę.

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Pożary odpadów nie ustają (20 sierpnia 2018)Pożar w Zgierzu wyceniony na milion (09 sierpnia 2018)Prezydent podpisał tzw. pakiet odpadowy (27 lipca 2018)Pożar nielegalnego składowiska odpadów w woj. dolnośląskim (25 lipca 2018)Ugaszono pożar składowiska tworzyw sztucznych w Kujawsko-pomorskiem (23 lipca 2018)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony