Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
OPTI-ENER – opiekun Twojego komfortu i… budżetu domowego firmy Hewalex
Pompa ciepła aroTHERM Split: cicha, oszczędna i szybka w instalacji firmy Vaillant

Nowy program NCBR pomoże w walce ze smogiem i może być towarem eksportowym

a+a-    Powrót       11 października 2019       Energia   

Zapowiedziany program NCBR skierowany do producentów urządzeń grzewczych pomoże w walce ze smogiem i może stać się towarem eksportowym - ocenił prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. Ma on pomóc w produkcji "czystych" źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła.

W środę podczas II Kongresu Trendy Energetyczne w Krakowie, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ogłosił nowy program mający wspierać nowoczesne, niskoemisyjne technologie w ogrzewaniu domów. Program będzie uruchomiony w listopadzie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ma wspierać technologie ogrzewania budynków takie jak pompy ciepła, urządzenia grzewcze na biomasę, które mają najlepsze szanse rozwoju w ciągu najbliższych 10 lat. Budżet programu to 200 mln zł.

Gowin tłumaczył, że program ma pomóc zmodernizować polskie przedsiębiorstwa produkujące urządzenia grzewcze, poprzez uruchomienie grantów inwestycyjnych. Środki mają być skierowane głównie do małych i średnich przedsiębiorców

Nowy program NCBR wpisuje się w ideę programów Czyste Powietrze i Stop Smog

Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreślił, że nowy program NCBR wpisuje się w ideę programów Czyste Powietrze i Stop Smog. - Technologie, które wesprze program, pozwolą zwalczać lokalne zanieczyszczenia powietrza, a zarazem wykorzystują odnawialne źródła energii - wskazał. Woźny dodał, że technologie, które będą wspierane przez NCBR, będą mogły być wykorzystane nie tylko na terenie Polski. - Z całą pewnością pozwolą również stworzyć cała gamę wyśmienitych produktów eksportowych - ocenił.

Zgodnie z obowiązującym prawem, od 1 lipca 2018 r. w Polsce nie można wprowadzać na rynek gorszych niż piątej klasy emisyjnej domowych kotłów grzewczych na paliwo stałe. Rozporządzenie w tej sprawie było wzorowane na przepisach unijnej dyrektywy dot. ekoprojektu, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2020 r. Dyrektywa wskazuje, że niektóre produkty muszą spełniać minimalne wymogi w zakresie efektywności energetycznej, przez co zmniejsza się negatywy wpływ na środowisko. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Podlaskie: 54 mln zł z UE z programu regionalnego na termomodernizację (16 października 2019)Świętokrzyskie: Ponad 6 mln zł na termomodernizację budynków oświatowych (15 października 2019)Browar, który chce zredukować zużycie wody o połowę (01 października 2019)Raport IPCC o oceanach i lodowcach. Lektura mrożąca krew w żyłach (25 września 2019)Gmina Słupsk: Dofinansowanie modernizacji instalacji C.O i C.W.O w budynkach użyteczności publicznej (29 sierpnia 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony