Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
24.01.2021 24 stycznia 2021

Nowy program NCBR pomoże w walce ze smogiem i może być towarem eksportowym

   Powrót       11 października 2019       Energia   

Zapowiedziany program NCBR skierowany do producentów urządzeń grzewczych pomoże w walce ze smogiem i może stać się towarem eksportowym - ocenił prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. Ma on pomóc w produkcji "czystych" źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła.

W środę podczas II Kongresu Trendy Energetyczne w Krakowie, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin ogłosił nowy program mający wspierać nowoczesne, niskoemisyjne technologie w ogrzewaniu domów. Program będzie uruchomiony w listopadzie przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Ma wspierać technologie ogrzewania budynków takie jak pompy ciepła, urządzenia grzewcze na biomasę, które mają najlepsze szanse rozwoju w ciągu najbliższych 10 lat. Budżet programu to 200 mln zł.

Gowin tłumaczył, że program ma pomóc zmodernizować polskie przedsiębiorstwa produkujące urządzenia grzewcze, poprzez uruchomienie grantów inwestycyjnych. Środki mają być skierowane głównie do małych i średnich przedsiębiorców

Nowy program NCBR wpisuje się w ideę programów Czyste Powietrze i Stop Smog

Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podkreślił, że nowy program NCBR wpisuje się w ideę programów Czyste Powietrze i Stop Smog. - Technologie, które wesprze program, pozwolą zwalczać lokalne zanieczyszczenia powietrza, a zarazem wykorzystują odnawialne źródła energii - wskazał. Woźny dodał, że technologie, które będą wspierane przez NCBR, będą mogły być wykorzystane nie tylko na terenie Polski. - Z całą pewnością pozwolą również stworzyć cała gamę wyśmienitych produktów eksportowych - ocenił.

Zgodnie z obowiązującym prawem, od 1 lipca 2018 r. w Polsce nie można wprowadzać na rynek gorszych niż piątej klasy emisyjnej domowych kotłów grzewczych na paliwo stałe. Rozporządzenie w tej sprawie było wzorowane na przepisach unijnej dyrektywy dot. ekoprojektu, która zacznie obowiązywać 1 stycznia 2020 r. Dyrektywa wskazuje, że niektóre produkty muszą spełniać minimalne wymogi w zakresie efektywności energetycznej, przez co zmniejsza się negatywy wpływ na środowisko. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

PAS wylicza mankamenty Czystego Powietrza (22 stycznia 2021)ClientEarth wzywa do zaprzestania stosowania nazwy „ekogroszek”. Powód? Wprowadzanie klientów w błąd (13 stycznia 2021)Komu dom pełen słońca? (05 stycznia 2021)Nadzór Budowlany: "mapa" emisyjności budynków ma powstawać od 2021 r. (05 stycznia 2021)Kalwaria Zebrzydowska: W 2020 r. wymieniono 132 kopciuchy (30 grudnia 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony