Robots
Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
04.03.2021 04 marca 2021

NFOŚiGW dofinansuje innowacyjnego robota do czyszczenia paneli fotowoltaicznych

   Powrót       17 lutego 2021       Energia   

Dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (ponad 795 tys. zł) pozwoli na budowę demonstratora innowacyjnego samobieżnego urządzenia do czyszczenia paneli PV na farmach fotowoltaicznych. W całości zadanie będzie kosztowało ok. 1,3 mln zł .

W wyniku dofinansowanych prac badawczo-rozwojowych powstanie prototyp urządzenia do czyszczenia zestawów fotowoltaicznych. Urządzenie będzie składać się z dwóch modułów: elektrycznego, terenowego samochodu wyposażonego w zbiorniki wody (a także przemysłowe generatory pary, układy rurociągów i zaworów) oraz robota myjącego (wyposażonego w system napędu i sensorów, układ śledzenia paneli, układ gąsienic, kolektory z dyszami parowymi i odsysającymi oraz elektroniczny układ sterowania i prowadzenia).

Czytaj: Cel Giga PV: Położyć kres dominacji chińskich firm na rynku ogniw fotowoltaicznych

Sprawność paneli bez ich konserwacji i mycia spada w ciągu roku o 10 proc.

Biorąc pod uwagę bardzo dynamiczny rozwój rynku PV w Polsce i powstawanie coraz większych farm fotowoltaicznych, wdrożenie urządzenia oraz uruchomienie jego produkcji masowej może przynieść wiele korzyści. Na podstawie badań stwierdzono, że sprawność produkcji energii elektrycznej z paneli bez ich konserwacji i mycia, spada w ciągu roku o 10 proc. Oznacza to nie tylko straty energii, ale także i finansowe. Zakłada się, że przy użyciu technologii myjącej (np. dwukrotnie w ciągu roku), spadek wydajności będzie wynosił maksymalnie 5 proc. Prototyp będzie pierwszym urządzeniem w Polsce, którego wydajność będzie przekraczała 1000 mkw./h. Technologia mycia będzie polegać na użyciu silnego wąskiego strumienia pary wodnej (z szybkim odsysaniem skroplin i zanieczyszczeń z recyrkulacją oczyszczanej wody). Nie przewiduje się użycia detergentów. Robot myjący będzie automatycznie dostosowywał się do gabarytów paneli i płynnie się na nich poruszał dzięki gąsienicowemu/rolkowemu systemowi przemieszczania się. Zautomatyzowany system naprowadzania pozwoli na zwolnienie operatora z prowadzenia robota.

Czytaj: Jak zgasić słońce? Rzecz o pożarach i zabezpieczeniach ppoż instalacji PV oraz taśmach samogaszących

Umowa podpisna w ramach programu Sokół

Umowa dofinansowania niniejszego przedsięwzięcia została zawarta 12 lutego br. przez wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW Artura Lorkowskiego oraz właściciela Innovation AG Alberta Gryszczuka. Dotacja pochodzi z programu NFOŚiGW „Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych”.

Firma realizowała już wcześniej projekt finansowany przez NFOŚiGW w ramach programu „Sokół”. Prace zakończyły się pełnym sukcesem wdrożeniowym, a wyprodukowany pierwszy, w pełni elektryczny, samochód terenowy od ponad dwóch lat znakomicie sprawdza się w najtrudniejszych warunkach (jeżdżąc w kopalniach, po terenach leśnych oraz górskich). Na bazie dofinansowanego przez NFOŚiGW projektu tworzone są już kolejne pojazdy.

Źródło: NFOŚiGW

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Gospodarskie myślenie sprawdza się zawsze, a w gospodarce odpadami szczególnie (11 lutego 2021)Cel Giga PV: Położyć kres dominacji chińskich firm na rynku ogniw fotowoltaicznych (21 stycznia 2021)Kurtyka: w ciągu dwóch dekad wyłączymy 70 proc. starych bloków energetycznych (04 stycznia 2021)Sukces polskich prosumentów. Nowy nabór w Moim Prądzie w 2021 r. (03 grudnia 2020)Jak zgasić słońce? Rzecz o pożarach i zabezpieczeniach ppoż instalacji PV oraz taśmach samogaszących (06 listopada 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony