Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Referendarz w Wydziale Kontroli Departamentu Rybołówstwa Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
Certyfikacja dla miast ISO 37120 – Smart City Arcadis

Merkel: 1/3 pakietu stymulacyjnego na przyszłe wyzwania, jak zmiana klimatu

a+a-    Powrót       08 czerwca 2020       Zrównoważony rozwój   

Kanclerz Niemiec Angela Merkel sprecyzowała w sobotę, że jedna trzecia wartego 130 mld euro pakietu stymulacyjnego dla niemieckiej gospodarki zostanie przeznaczona na stawianie czoła przyszłym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne.

W swoim cotygodniowym nagraniu wideo Merkel wskazała, że tylko 50 mld euro pójdzie na zwiększenie wykorzystania wodoru jako czystej alternatywy dla paliw kopalnych, zachęcanie do zakupu pojazdów elektrycznych i hybrydowych, wyposażenie szkół w urządzenia IT oraz na badania w sferze technologii, jak np. obliczenia kwantowe.

Merkel przyznała, że Niemcy będą musiały pożyczyć pieniądze, żeby zapłacić za dodatkowe wydatki, ale wskazała, że "teraz, podczas najgorszego kryzysu gospodarczego, jakiego doświadczyły (po II wojnie światowej), mają prawo działać z odwagą i determinacją".

Pakiet stymulacyjny wart 130 mld euro

W środę niemiecka kanclerz ogłosiła wart 130 mld euro pakiet stymulacyjny dla gospodarki, z których 120 mld wydatkowanych będzie przez rząd federalny. Pakiet przewiduje m.in. obniżkę podatku VAT z 19 do 16 proc. przez sześć miesięcy, począwszy od lipca. Specjalna, niższa stawka podatku VAT ma zostać w tym samym okresie dodatkowo obniżona z 7 do 5 proc.

Władze lokalne, borykające się z deficytem wynikającym z mniejszych wpływów z podatków, mają otrzymać pomoc w wysokości ok. 10 mld euro z przeznaczeniem na wydatki infrastrukturalne i na budownictwo mieszkaniowe. (PAP)

Czytaj: [Wywiad] Polska w czołówce krajów UE, które najmniej funduszy przeznaczyły na transformację energetyczną

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Niemieckie badania: dzieci i młodzież mają we krwi za dużo substancji chemicznych (09 lipca 2020)Niemiecki pomysł na przyszłość Europy, czyli jaki kierunek obierze Rada UE w kolejnym półroczu (06 lipca 2020)Kraje trójkąta węglowego potrzebują skoordynowanego planu na odchodzenie od węgla brunatnego (26 czerwca 2020)Spotkanie Polsko-Niemieckiej Platformy ds. Elektromobilności (18 czerwca 2020)Technologie hybrydowe i współpraca firm przyszłością polskiej branży PV (18 czerwca 2020)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony