Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Specjalista w Wydziale Monitorowania Rozwoju Główny Urząd Statystyczny
C-Green: Mokre osady ściekowe przekształcone w czysty biowęgiel InnoEnergy

Niskoemisyjna strefa ekonomiczna powstała w gminie Jasienica

a+a-    Powrót       02 czerwca 2015       Management   

Pierwsza w Polsce niskoemisyjna strefa ekonomiczna została otwarta w poniedziałek w gminie Jasienica koło Bielska-Białej. Zdaniem wójta Janusza Pierzyny dzięki inwestycjom przedsiębiorców w ciągu dwóch, trzech lat powstanie tam co najmniej 1 tys. miejsc pracy.

Pierzyna podkreślił, że rozstrzygnięty już został przetarg na pierwszą z 23 działek w strefie. Wygrała go spółka budowlana CMB z Wyrów na Śląsku. Za 2,5 ha zapłaciła ponad 3,2 mln zł. - Będą budowali tu halę dla firmy, z którą zamierzają współpracować. W styczniu chcą prowadzić nabór. Pracę znajdzie ok. 300 osób – powiedział wójt.

Jak podkreślił samorządowiec, jasienicka strefa została ukierunkowana na ochronę środowiska. - Znaczna część energii, wykorzystywanej przez działające w niej przedsiębiorstwa, pochodziło będzie ze źródeł odnawialnych, przede wszystkim z baterii fotowoltaicznych. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, znacząco zostanie ograniczona emisja zanieczyszczeń – powiedział.

Samorządowiec dodał, że nowe inwestycje zaowocują zwiększeniem wpływów z podatkowych do gminy.

Jasienicka niskoemisyjna strefa ekonomiczna obejmuje 71 ha, położonych w miejscowości Międzyrzecze Dolne w gminie Jasienica. Podzielona została na działki zaopatrzone w kanalizację deszczową i sanitarną, sieć wodociągową, oświetlenie dróg, a także chodniki. Strefa położona jest w sąsiedztwie kluczowych dla regionu arterii komunikacyjnych: drogi ekspresowej z Bielska-Białej do Cieszyna oraz krajowej „jedynki” z Bielska-Białej do Katowic.

Utworzenie niskoemisyjnej strefy ekonomicznej wójt Pierzyna zaproponował w 2007 r. Gmina nie miała jednak wtedy nawet terenu. Zakupiła go za 1,3 mln zł. Kosztem 22 mln zł, w większości z funduszy UE, teren został uzbrojony i przygotowany pod kątem inwestorów. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Jak dostosować biznes do zmieniających się wymagań prawnych? (30 czerwca 2020)Targi biznesu odpowiedzialnego społecznie i środowiskowo (28 stycznia 2020)Zostań wystawcą ósmej edycji targów społecznej odpowiedzialności (17 grudnia 2019)Odpowiedzialny biznes zgłasza dobre praktyki (22 listopada 2019)Jak segregują Polacy? Najnowsze statystyki (11 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony