Korzystając z naszej strony internetowej, wyrażają Państwo zgodę na używanie cookies. Więcej informacjiClose
Starszy specjalista w Departamencie Technologii Budowy Dróg Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
CATCH-ME wspólne przejazdy do pracy CATCH-ME

PGE i ARP będą wspólnie pozyskiwać kontrakty na dostawę autobusów elektrycznych

a+a-    Powrót       04 października 2019       Transport   

Grupa PGE oraz Agencja Rozwoju Przemysłu będą współpracować przy pozyskiwaniu kontraktów na dostawę, dzierżawę i długoterminowy wynajem autobusów elektrycznych. Partnerzy planują też koordynować proces produkcyjny polskich firm, w tym m.in. Autosanu.

List intencyjny w tej sprawie został podpisany w czwartek w siedzibie Autosanu w Sanoku (woj. podkarpackie).

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Dariusz Śliwowski przypomniał, że Agencja działa w zakresie elektromobilności na różne sposoby. Wymienił m.in. działania ARP w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, w jednej z nich - w Kobierzycach, powstaje największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych.

Postawić na działania systemowe i kompleksowe

Zdaniem wiceprezesa ARP Polska, aby liczyła się w światowym wyścigu w sektorze elektromobilności, musi postawić na działania systemowe i kompleksowe.

- Na ten system będą się składały produkcja komponentów oraz produkcja wyrobu gotowego. Polska gospodarka rozwijała się w ostatnich latach jako gospodarka dostawców. A to, żebyśmy mieli produkt finalny, jest naprawdę kolejnym krokiem, który musimy osiągnąć – mówił.

Autobusy szkolne

W ocenie Śliwowskiego czwartkowe porozumienie spowoduje, że zbudowany zostanie mechanizm finansowania, wymiany floty autobusów szkolnych. - W tym segmencie bowiem widzimy wielki potencjał ekonomiczny i społeczny. Myślę, że owoce tego porozumienia już w najbliższych miesiącach czy kwartałach będzie można zobaczyć na drogach naszego kraju – stwierdził Śliwowski.

Współpraca PGE i ARP ma dotyczyć głównie działań związanych z wymianą autobusów szkolnych przez samorządy. Podmioty chcą w tym celu pozyskać wsparcie m.in. w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Kangur – Bezpieczna i ekologiczna droga do szkoły” (finansowanie przez gminy zakupu nowych autobusów z przeznaczeniem na dowóz uczniów do szkół) czy konkursu na „Opracowanie i dostawę innowacyjnych pojazdów bezemisyjnego transportu publicznego” ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. (PAP)

Polecamy inne artykuły o podobnej tematyce:

Łódź: Ogłoszono przetarg na zakup 17 autobusów elektrycznych (06 maja 2020)PSPA: Samorządy stawiają na elektromobilność (06 lutego 2020)Kolejne 190 autobusów elektrycznych na polskich drogach (31 stycznia 2020)Bolesławiec: Ponad 3 mln zł dofinansowania na zakup autobusów elektrycznych (21 października 2019)Śląskie: Program Gepard II dofinansuje zakupy elektrycznych autobusów (03 października 2019)
©Teraz Środowisko - Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie i publikacja tekstów, zdjęć, infografik i innych elementów strony bez zgody Wydawcy są zabronione.
▲  Do góry strony